Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Pavol Machovič
30. marca 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Zásah v Moldave bol v poriadku, rozhodla inšpekcia

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Inšpekcia ministerstva vnútra zastavila stíhanie policajtov za zásah v rómskej osade v Moldave nad Bodvou vo všetkých bodoch. Informuje o tom na portáli denník SME.

Postup policajtov preverovala inšpekcia v šiestich bodoch, štyri zastavila už skôr a teraz rozhodla, že zasahujúci sa nedopustili ani porušenia domovej slobody ani použitia neprimeranej sily. Policajný zásah v Moldave nad Bodvou sa odohral 19. júna 2013. Asi 60 policajtov vtedy obkľúčilo osadu v Budulovská, predviedli pätnásť osôb na policajnú stanicu. Viacerí Rómovia sa vtedy sťažovali na neodôvodnenú bitku od policajtov, neoprávnený vstup do ich domovov a rozbíjanie nábytku.

Denník SME má k dispozícii niekoľko strán z uznesenia, podľa ktorého vyšetrovateľ ukončil stíhanie policajtov aj v posledných dvoch zo šiestich bodov. Jeden sa týkal porušenia domovej slobody a druhý použitia donucovacích prostriedkov neprimeraným, až represívnym spôsobom.

Ombudsmanka Jana Dubovcová pritom už v minulosti tvrdila, že zásah nespĺňal podmienku nevyhnutnosti, čo znamená, že boli porušené základné práva a slobody Rómov. “Nestalo by sa to prvýkrát, keď naše orgány skonštatovali, že nedošlo k porušeniu základných práv a Európsky súd pre ľudské práva to neskôr videl inak,” reagovala ombudsmanka Jana Dubovcová.

Splnomocnenec poškodených obyvateľov z osady na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou Stanislav Jakubčík sa k uzneseniu nechcel vyjadriť, pretože ešte nemal možnosť sa s ním bližšie oboznámiť.

Už v novembri vyšetrovateľ zrušil stíhanie v prvých štyroch bodoch, konkrétne v prípade zneužitia právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a zločinu mučenia a neľudského zaobchádzania. Proti rozhodnutiu sa Rómovia odvolali. Sťažovali sa, že inšpekcia dlho ignorovala informácie o možnom neprimeranom policajnom násilí. Takisto im prekážalo, že začala trestné stíhanie až niekoľko mesiacov po incidente. Krajská prokuratúra v Prešove ich odvolanie v polovici marca zamietla. “Prokurátor vo svojom rozhodnutí nepochopiteľne prehliada skutočnosť, že trestné stíhanie zo strany inšpekcie bolo začaté až v januári 2014 a prvé vyšetrovacie úkony vo vzťahu k mojim klientom boli vykonané koncom februára 2014, teda prakticky trištvrte roka od samotného incidentu,” reagovala na rozhodnutie prokuratúry právna zástupkyňa dvoch poškodených osôb Vanda Durbáková.

Na priebeh vyšetrovania sa okrem Dubovcovej sťažovali aj advokáti poškodených Rómov a medzinárodné organizácie. Upozornili, že trvalo pol roka, kým prokurátor vôbec začal trestné stíhanie a následné vypočúvanie a zber dôkazov trval ďalší rok a pol. Policajtov navyše vyšetrovala inšpekcia ministerstva vnútra, čo znamená, že ich preverovali vlastní kolegovia. “Samozrejme, som si tým istá, že v tomto prípade nebolo zabezpečené základné právo na nezávislé a účinné vyšetrenie veci,” povedala Dubovcová. Vzhľadom na priebeh vyšetrovania, ak sa poškodení Rómovia nevzdajú, musia podľa ombudsmanky pred európskym súdom uspieť. O tom, že chcú prípad ťahať aj do zahraničia, hovoria aj samotní

Odporúčané články

Policajti chytili cestného piráta, rútil sa vyše 200 km/h Pitbull dohrýzol 9-ročné dievča, policajt psa zastrelil

Témy

Diskusia

a na základe tohto rozhodnutia tú štetku Dubovcovú,čo ombundsmankou dal Soroš cez mimovládky ustanoviť poslať rovno do osady a tam nech priamo v praxi realizuje svoju úchylku pre čierne falusy-ludra neukojená jebnuty cervenak kvoli takym fasom ako si ty vzdy budem volit pravicu!!! Anton Pravda Mãm rãd rozhodnutia nezãvislo-zãvislých inšpekcií,dosadených dosadenými politickými nominantami.,,Nezãvislosť" ãla Kaliňákovo. fanatikmodrák Tá sviňa Dubovcová hnusné smradľavé lajno nech ide do dôchodku a neotravuje vzduch čestným ľudovom na Slovensku. Je to hnusná chrapač pravicová. Aj dnes sa priznala, že volila pravicu. Občania otvorte oči už nikdy lajná pravicové na Slovensku. Pravicu máme... Samozrejme že zásah bol v poriadku tieto nerobstavy žijúce z našich daní treba hasiť ako vápno pri každej príležitosti keď k tomu dajú svojím správaním zámienku. A občas by bolo dobre vyobšívať aj tú Dubovcovú čo sa ich tak vehementne zastáva...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...