Zásah v rómskej osade nebol brutálny, bránia sa kukláči

Rómovia
Foto: Archívne foto SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA/KOŠICE 21. júna (WEBNOVINY) – Desiatky policajtov zasahovali v stredu v osade v Moldave nad Bodvou a obci Drienovec.

Kým občianske združenie ETP Slovensko – Centrum pre trvalo udržateľný rozvoj vidí v zásahu brutalitu a neprimeranosť, polícia to odmieta a hovorí o útoku na policajta so sekerou.

Podľa združenia, ktoré sa venuje Rómom, prišli policajní kukláči do osady v stredu popoludní a začali robiť prehliadku obydlí. Polícia hovorí o plánovanej pátracej akcii, ktorá bola okrem Moldavy nad Bodvou aj v obci Drienovec. Spolu zasahovalo 63 policajtov, ktorí predviedli 15 osôb.

Totožnosť chceli zistiť u ôsmim ľudí, piatich riešili pre priestupok a ďalších dvoch pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa. „Títo dvaja muži z Drienovca boli toho istého dňa aj obvinení z tohto skutku,“ uviedla košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Na policajta zaútočil so sekerou

Polícia, kukláči
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Podľa jej slov sa jeden z dvojice po útoku na policajta ukryl v dome. „Neskôr však so sekerou v ruke vyskočil von oknom, sekerou zaútočil na hlavu jedného z policajtov, ktorý bol v tom čase k nemu otočený chrbtom, a ten v poslednej chvíli útok odvrátil rukou,“ opísala Mésarová.

Ako dodala, policajt utrpel sečné zranenie, ktoré si vyžiadalo niekoľko stehov a jeho práceneschopnosť.

Združenie tvrdí, že obyvatelia osady pri zásahu nekládli aktívny odpor. „K použitiu donucovacích prostriedkov došlo len voči tým osobám, ktoré neuposlúchli výzvy polície, a pri zákonných dôvodoch na predvedenie kládli aktívny odpor,“ tvrdí polícia.

Bábätko údajne upadlo do bezvedomia, polícia to popiera

Splnomocnencov úrad sa obráti na inšpekciu rezortu vnútra

Incidentom v Moldave nad Bodvou sa zaoberá aj úrad splnomocnenca vlády pre Rómov. Peter Pollák sa podľa stanoviska, ktoré agentúre SITA poskytla kancelária úradu, rozprával s obyvateľmi Budulovskej ulice, kde policajní kukláči zasahovali.

Okrem toho si vyžiadal policajnú správu o zásahu a listom požiada inšpekciu ministerstva vnútra, aby prešetrila zákonnosť, legitimitu a primeranosť zákroku.

O policajnej akcii, pri ktorej sa podľa mimovládnej organizácie ETP Slovensko – Centrum pre trvalo udržateľný rozvoj zranili desiatky ľudí, Polláka informovali priamo obyvatelia ulice. Na základe týchto informácií splnomocnenec ihneď kontaktoval ministra vnútra SR, píše sa v stanovisku.

Úrad teraz preveruje a sumarizuje informácie o zásahu z viacerých zdrojov. Situáciu monitoruje priamo na mieste vďaka regionálnej kancelárii v Košiciach. O akcii mu poskytol informácie aj riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

Na základe informácií, ktoré splnomocnenec získal, listom požiadal o poskytnutie správy o policajnom zásahu ministerstvo vnútra. Súčasne úrad listom požiada sekciu kontroly a inšpekčnej služby MV SR o prešetrenie zákonnosti, legitimity a primeranosti zákroku v Moldave nad Bodvou. Súčasťou žiadosti budú informácie, ktoré sa podarilo úradu o tomto prípade zhromaždiť.

Neziskovka hovorí o desiatkach zranených, ktorí museli vyhľadať lekárske ošetrenie. Spomína aj bábätko, ktoré vraj pri zásahu upadlo do bezvedomia. „Po zásahu muselo byť ošetrené jednotkou rýchlej zdravotníckej pomoci a hospitalizované,“ napísalo združenie v stanovisku.

Lekári Detskej fakultnej nemocnice Košice dieťa v piatok prepustili domov. Podľa slov námestníka nemocnice Juraja Bazára už bolo v dobrom stave. Keďže prípad rieši polícia, nemohol agentúre SITA poskytnúť podrobnejšie informácie o tom, v akom stave dieťa na oddelenie prijali.

„Dôrazne popierame zranenie maloletého dieťaťa, ktoré je prezentované v masovokomunikačných prostriedkoch ako dôsledok tejto policajnej akcie,“ reagovala Mésarová.

Polícia tiež odmieta, že by policajná akcia zo stredy súvisela s incidentom v osade, ktorý sa stal ešte v sobotu 15. júna.

„Hlavní útočníci z tohto incidentu sú trestne stíhaní, jeden z nich dokonca väzobne,“ uviedla Mésarová. Pri potýčke s políciou vtedy poškodili policajné auto. Združenie ETP Slovensko – Centrum pre trvalo udržateľný rozvoj požiada o prešetrenie stredajšieho zásahu inšpekciu ministerstva vnútra. Hovorkyňa rezortu vnútra Lucia Garajová pre agentúru SITA napísala, že v súvislosti s policajnou akciou prijala ministerská Sekcia kontroly a inšpekčnej služby jedno trestné oznámenie. Osoba, ktorá ho podávala, nebola podľa Garajovej priamym svedkom.

Zásah v Moldave nad Bodvou pripomína gestapácke praktiky

Strana rómskej únie na Slovensku vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby dôsledne vyšetril policajný zásah v osade v Moldave nad Bodvou zo stredy 19. júna.

Predseda strany František Tanko na piatkovom brífingu pred ministerstvom vnútra povedal, že akcia nebola adekvátna. Strana plánuje podať trestné oznámenie a písomne sa chce obrátiť aj na inšpekciu ministerstva vnútra.

Jeden z Rómov vraj zaútočil na policajta sekerou. Tanko si myslí, že to je celé nafúknutá bublina. Róm by podľa neho na policajta sekerou nezaútočil, pretože vie, čo ho čaká.

Združenie tvrdí, že osadníci nekládli odpor, napriek tomu boli viacerí podľa ETP zranení. Tanko tiež hovorí o brutálnom zásahu, ktorý pripomína gestapácke praktiky. Údajne sa pri akcii zranilo aj niekoľkotýždňové bábätko, ktoré malo upadnúť do bezvedomia. Jeho stav je podľa Tankových slov nezmenený. Dodáva, že do bezvedomia údajne upadlo po tom, ako policajti v „chyži“ použili kaser.

Tanko hovorí, že polícia sa bude brániť všetkými možnými prostriedkami a bude trvať na svojej pravde, aj keby to tak nebolo. Celú vec podľa neho nemožno zamiesť pod koberec. Aj preto mimovládne organizácie chystajú na budúci týždeň protestné zhromaždenie pred ministerstvom vnútra, informoval Tanko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František TankoPeter Pollák