Zásielka antigénových testov na COVID-19 pre celoplošné testovanie dorazila na Slovensko (foto)

Antigénové testy, celoplošné testovanie
Antigénové testy na ochorenie COVID-19 určené na celoplošné testovanie občanov už sú na Slovensku. 22. október 2020 Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 22. októbra, 13:20

Testy určené na celoplošné testovanie občanov už sú na Slovensku. Ako informovalo ministerstvo dopravy a výstavby na sociálnych sieťach, zásielka antigénových testov na zistenie ochorenia COVID-19 z kórejského Soulu je na Slovensku.

Lietadlo AN-124 pristálo na bratislavskom letisku v noci o 3:10 a zásielka dorazila v poriadku.

Ďalšia dodávka bude v piatok

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Ján Rudolf počas rokovania Ústredného krízového štábu uviedol, že na Slovensko dorazili takmer tri milióny antigénových testov.

Viac o téme: Koronavírus

Z letiska boli následne presunuté do skladov štátnych hmotných rezerv. Následne budú distribuované na celoplošné testovanie alebo pre potreby ambulancií, domovov sociálnych služieb a ďalších inštitúcií podľa požiadaviek orgánov krízového riadenia.

„Ďalšiu dodávku očakávame tento piatok, bude to viac ako tri milióny testov, do konca októbra by malo prísť podľa zmlúv takmer 13 miliónov antigénových testov,“ konštatoval. Zo skladov SŠHR vo štvrtok ráno odišli aj antigénové testy pre potreby testovania okresov na Orave a pre okres Bardejov, distribuované boli aj osobné ochranné pracovné pomôcky pre potreby tohto testovania. Všetko podľa Rudolfa prebehlo bez komplikácií.

Vojaci preberajú materiál

Vojaci od štvrtkového rána preberajú materiál zo skladov Správy štátnych hmotných rezerv SR, ktorý budú rozvážať na príslušné regionálne veliteľstvá a následne už priamo na testovacie miesta na Orave a v Bardejove. Vo svojom profile na sociálnej sieti to potvrdil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Celkovo vojaci vyskladnili 187 200 sád testov, 40 800 rúšok, 14 096 respirátorov, 467 900 jednorázových a chirurgických rukavíc, 16 850 overalov, 2 350 štítov a okuliarov, 7 045 návlekov na obuv, 7 050 ochranných čiapok a kukiel, 710 emitných misiek.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Vojaci tiež spolupracujú so samosprávami pri príprave pilotného testovania, ktoré sa uskutoční od 23. do 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Rezort obrany ocenil aj pomoc aj vo forme darov.

„Napriklad v pripade zavodu na vyrobu papiera Mondi SCP v Ruzomberku, ktorý poskytol pre tento ucel hygienické vreckovky a kancelarsky papier,“ dodal Naď.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Naď
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti