Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ďateľ veľký
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ďateľ veľký Reprofoto: www.youtube.com

Zastavenie ťažby na Devínskej Kobyle umožní vtáctvu vyhniezdiť, zabráni sa tým značným škodám

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Na základe informácie o plánoch ťažby a realizácii hospodárskych zásahov v oblasti Devínskej Kobyla Ochrana dravcov na Slovensku urobila v oblasti ornitologický prieskum. Počas prebiehajúcej hniezdnej sezóny je v lesoch daného charakteru totiž veľká rozmanitosť vtáčích druhov, ktoré v tom čase sedeli na znáške alebo vychovávali mláďatká.

Mimoriadne citlivé obdobie

Počas prieskumu zaznamenali výskyt 31 druhov chránených živočíchov – vtákov. Minimálna odhadovaná početnosť týchto druhov je 190 jedincov v spoločenskej hodnote 64 960 eur. Výsledky výskumy umožnili zastavenie ťažby a vtáctvu pri Bratislave úspešne vyhniezdiť. Agentúru SITA o tom informovala Martina Brinzíková Badidová, PR manažérka z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Výsledky prieskumu sme zaslali na Lesy SR so žiadosťou o odklad termínu vykonania hospodárskych činností. Situácii tiež pomohol fakt, že Štátna ochrana prírody SR podporila naše stanovisko. Žiadali sme v ňom o posun začiatku realizácie prác aspoň do obdobia osamostatnenia mláďat, teda najskôr od 1. augusta, vzhľadom na najcitlivejšiu fázu hniezdenia vtáctva, inkubáciu vajec, kŕmenie/výchova mláďat.

Z množstva dostupných vedeckých výsledkov vyplýva, že vtáky sú v tomto období mimoriadne citlivé na zmeny prostredia, nielen v rámci miesta hniezdenia, ale aj v rámci hniezdneho teritória,“ vysvetľuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Možný vznik škody

Ako ďalej informuje tlačová správa, medzi najvýraznejšie zmeny zasahujúce do hniezdneho správania patrí vyrušovanie vrátane pohybu mechanizmov a pracovníkov pri realizácii lesohospodárskych zásahov. Dôsledkom môže byť zanechanie znášky alebo mláďat s následkom úhynu, a teda vzniknutie značnej škody.

„Vtáky si totiž uvedenú lokalitu vybrali ako miesto hniezdenia vrátane výchovy mláďat, pretože tu našli vhodné podmienky. Sú medzi nimi druhy ako ďateľ veľký, kôrovník dlhoprstý, penica čiernohlavá, pinka obyčajná, drozd plavý, drozd čierny, muchárik bielokrký, stehlík zelienka a mnohé ďalšie,“ uvádza Roman Slobodník, ktorý je zároveň aj hlavným autorom ornitologického prieskumu.

Ochranári dodali, že v tejto veci je záujem Lesov SR nájsť spoločné riešenie. Veria, že tento prípad môže byť dôvodom na systematickú zmenu nástrojov, ktoré umožňujú ťažbu v čase, keď prebieha hniezdenie.

„Tak budú mať pokoj vtáky a čaro tohto vzácneho územia v blízkosti Bratislavy si vychutnajú aj návštevníci. Toto je cesta k vzájomnej spolupráci a dúfame, že aj k nájdeniu spôsobov využívania lesov prijateľných tak z hľadiska hospodárskeho, ako i z hľadiska ochrany prírodných hodnôt,“ uzatvára Deutschová.

Odporúčané články

Škody po požiari v Tatrách sa vyšplhali nad milión eur, obnova lesa si vyžiada ďalšiu investíciu Historická podpora elektromobilov i boj proti skládkam. Sólymos zhodnotil dva roky na envirorezorte

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.