Zastavenie ťažby na Devínskej Kobyle umožní vtáctvu vyhniezdiť, zabráni sa tým značným škodám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ďateľ veľký
Ďateľ veľký Reprofoto: www.youtube.com

BRATISLAVA 26. mája (WebNoviny.sk) – Na základe informácie o plánoch ťažby a realizácii hospodárskych zásahov v oblasti Devínskej Kobyla Ochrana dravcov na Slovensku urobila v oblasti ornitologický prieskum. Počas prebiehajúcej hniezdnej sezóny je v lesoch daného charakteru totiž veľká rozmanitosť vtáčích druhov, ktoré v tom čase sedeli na znáške alebo vychovávali mláďatká.

Mimoriadne citlivé obdobie

Počas prieskumu zaznamenali výskyt 31 druhov chránených živočíchov – vtákov. Minimálna odhadovaná početnosť týchto druhov je 190 jedincov v spoločenskej hodnote 64 960 eur. Výsledky výskumy umožnili zastavenie ťažby a vtáctvu pri Bratislave úspešne vyhniezdiť. Agentúru SITA o tom informovala Martina Brinzíková Badidová, PR manažérka z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Výsledky prieskumu sme zaslali na Lesy SR so žiadosťou o odklad termínu vykonania hospodárskych činností. Situácii tiež pomohol fakt, že Štátna ochrana prírody SR podporila naše stanovisko. Žiadali sme v ňom o posun začiatku realizácie prác aspoň do obdobia osamostatnenia mláďat, teda najskôr od 1. augusta, vzhľadom na najcitlivejšiu fázu hniezdenia vtáctva, inkubáciu vajec, kŕmenie/výchova mláďat.

Z množstva dostupných vedeckých výsledkov vyplýva, že vtáky sú v tomto období mimoriadne citlivé na zmeny prostredia, nielen v rámci miesta hniezdenia, ale aj v rámci hniezdneho teritória,“ vysvetľuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Možný vznik škody

Ako ďalej informuje tlačová správa, medzi najvýraznejšie zmeny zasahujúce do hniezdneho správania patrí vyrušovanie vrátane pohybu mechanizmov a pracovníkov pri realizácii lesohospodárskych zásahov. Dôsledkom môže byť zanechanie znášky alebo mláďat s následkom úhynu, a teda vzniknutie značnej škody.

„Vtáky si totiž uvedenú lokalitu vybrali ako miesto hniezdenia vrátane výchovy mláďat, pretože tu našli vhodné podmienky. Sú medzi nimi druhy ako ďateľ veľký, kôrovník dlhoprstý, penica čiernohlavá, pinka obyčajná, drozd plavý, drozd čierny, muchárik bielokrký, stehlík zelienka a mnohé ďalšie,“ uvádza Roman Slobodník, ktorý je zároveň aj hlavným autorom ornitologického prieskumu.

Ochranári dodali, že v tejto veci je záujem Lesov SR nájsť spoločné riešenie. Veria, že tento prípad môže byť dôvodom na systematickú zmenu nástrojov, ktoré umožňujú ťažbu v čase, keď prebieha hniezdenie.

„Tak budú mať pokoj vtáky a čaro tohto vzácneho územia v blízkosti Bratislavy si vychutnajú aj návštevníci. Toto je cesta k vzájomnej spolupráci a dúfame, že aj k nájdeniu spôsobov využívania lesov prijateľných tak z hľadiska hospodárskeho, ako i z hľadiska ochrany prírodných hodnôt,“ uzatvára Deutschová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Lesy SROchrana dravcov na Slovensku