Zastavili stíhanie Matoviča vo veci ohovárania premiéra Fica, skutok nie je trestným činom

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico, poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Igor Matovič a poslanec NR SR za stranu SaS Jozef Rajtár počas rokovania 24. schôdze Národnej rady SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády SR a ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bratislava, 5. december 2017. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 2. marca, 16:41

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.s) – Okresný súd Bratislava I zastavil trestné stíhanie opozičného poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽANO) v prípade obvinení z ohovárania predsedu vlády Roberta Fica. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je, že skutok nie je trestným činom.

Neboli naplnené znaky trestného činu

„Po preskúmaní spisového materiálu súd dospel k záveru, že neboli naplnené znaky daného trestného činu, predpokladané Trestným zákonom,“ uviedol Adamčiak. Súd pri rozhodovaní podľa hovorcu vychádzal aj z príslušnej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, stanovujúcej kritériá, z ktorých musel súd vychádzať v tejto trestnej veci pri posúdení trestnosti činu.

„Uznesenie zo dňa 23. februára nie je právoplatné, prokurátor a obvinený majú právo podať sťažnosť do troch dní od oznámenia rozhodnutia, v danom prípade od doručenia rozhodnutia,“ dodal Adamčiak.

„Vítam rozhodnutie súdu zastaviť šikanu Kaliňákovej NAKA v kauze Belize. NAKA dodnes neurobila absolútne žiaden krok k prevereniu informácie, že Robert Fico s manželkou na Belize založili schránkovú firmu s miliónmi eur na účte. Pre NAKA stačilo, že získali potvrdenie, že tam Ficovci nemajú firmu napísanú na svoje meno. Schránková firma je však spravidla firma napísaná na bieleho koňa, nie na seba samého,“ píše sa v stanovisku predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča, ktoré agentúre SITA poslal hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Obžaloba pre prečin ohovárania

Prokuratúra podala na jeseň minulého roku na poslanca Igora Matoviča obžalobu pre prečin ohovárania. Matovič v júli 2015 vyhlásil, že mu anonymný zdroj oznámil, že premiér Robert Fico má s manželkou v stredoamerickom štáte Belize prostredníctvom schránkovej firmy uložených viac ako 600 miliónov dolárov.

Predseda vlády na následnej tlačovej besede tvrdenia poprel s tým, že poslancove výroky nesú znaky trestného činu ohovárania. Prípadom sa začala zaoberať polícia, pričom poslanca aj obvinili. Obvinenie v decembri 2016 zrušil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Stíhanie podľa medializovaných informácií obnovili po pokyne z Generálnej prokuratúry SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRobert Fico