Zatkli šoféra jednotiek bývalého gambijského diktátora, mal pomáhať pri vraždách a násilnostiach

Polícia, Nemecko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Niekdajšieho šoféra špeciálnej ozbrojenej jednotky slúžiacej bývalému gambijskému diktátorovi v utorok zatkli v nemeckom Hannoveri. Muž, ktorého podľa nemeckých predpisov o ochrane súkromia označili iba ako Bai L., je podozrivý z účasti na vraždách novinára a iného disidenta v spomenutom západoafrickom štáte.

Ako uviedli nemeckí prokurátori, muž pôsobil ako šofér spomenutej jednotky v rokoch 2003 – 2006. Táto skupina ochraňovala vtedajšieho gambijského prezidenta Yahyu Jammeha a podieľala sa na závažnom porušovaní ľudských práv vrátane mučenia, sexuálneho násilia, zmiznutiach mnohých osôb a zabíjaní. Nemeckí prokurátori tvrdia, že zatknutý muž bol účastníkom troch „likvidačných“ operácií.

Jammeh vládol v Gambii na pobreží Atlantického oceána dlhých 22 rokov. Bol obvinený z toho, že nariaďoval mučenie, väznenie a vraždenie svojich oponentov. Keď v roku 2016 prehral prezidentské voľby, odmietal priznať neúspech. Nakoniec odišiel do exilu v Rovníkovej Guinei.

Nemecké právo umožňuje prokurátorom domáhať sa univerzálnej jurisdikcie v prípade zločinov proti ľudskosti. Minulý mesiac zabezpečili odsúdenie bývalého člena tajnej polície sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada za jeho spoluúčasť pri mučení väzňov v jeho domovine.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom