Aktualizované: Polícia zatkla zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea a chce ho postaviť pred súd

Julian Assange
Zakladateľ portálu WikiLeaks Julian Assange. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 11. apríla, 13:09

LONDÝN 11. apríla (WebNoviny.sk) – Britská polícia zatkla zakladateľa platformy WikiLeaks Juliana Assangea. Muž pred siedmimi rokmi získal útočisko na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska.

Zbavili ho azylu

Tamojšie úrady ho stíhali v prípade znásilnenia, ktorého sa v tejto škandinávskej krajine údajne dopustil v roku 2010. Ekvádor mu preto poskytol politický azyl. Polícia potvrdila, že Assangea vzali do väzby a „hneď, ako to bude možné“, sa postaví pred súd.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno potvrdil, že jeho vláda zbavila Assangea azylu po takmer siedmich rokoch, odkedy ho prichýlili na svojom veľvyslanectve v Londýne. Dôvodom najnovšieho rozhodnutia vlády bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov“.

Bojí sa vydania do USA

Assange neopustil veľvyslanectvo od augusta 2012, a to pre strach, že by ho mohli zatknúť a vydať do USA za publikovanie množstva vojenských a diplomatických informácií prostredníctvom WikiLeaks. Londýnska polícia ho zatkla na veľvyslanectve vo štvrtok. Spravila tak na základe zatykača z roku 2012.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt sa poďakoval Morenovi s tým, že Assange „nie je hrdina a nikto nie je viac ako zákon“. Na správu o zatknutí už reagoval aj hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. „Dúfame, že dodržia všetky jeho práva,“ uviedol Dmitrij Peskov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julian Assange
Firmy a inštitúcie WikiLeaks