Žatva je vo finále, úroda je výborná, problémom je počasie

Obilie, kombajn
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Zber repky a hustosiatych obilnín v produkčných regiónoch je už takmer ukončený, žatva sa presúva na sever.

Tam na poľnohospodársku techniku čakajú menšie pestovateľské plochy.

Ako ďalej informoval dispečing Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), k 5. augustu poľnohospodári zozbierali 88 % monitorovaných plôch pšenice a 84 % jačmeňov.

„Žatva letných plodín vstupuje do finálnej fázy,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Najlepšie priemery za posledné roky

Podľa údajov SPPK priemerný výnos pšenice z jedného hektára zatiaľ predstavuje 4,81 tony. Je to len o 0,06 tony menej než v roku 2008, ktorý bol najlepší za ostatných päť rokov.

Priemerný hektárový výnos jačmeňa na úrovni 4,2 tony výsledku z roku 2008 dokonca mierne prekonal. „Z monitorovaných plôch repky bolo do pondelka zožatých až 93 %, pričom aktuálna priemerná úroda 2,81 tony na hektár je najvyššia v ostatných piatich rokoch,“ doplnil Nemec.

Upozornil však, že horúce a suché počasie koncom júla a začiatkom augusta spôsobuje regionálne aj lokálne výkyvy v kvalite a objeme produkcie.

Vyššia produkcia na prepad cien nevystačí

Počasie, obilie
Foto: SITA/AP

Napriek dobrej úrode, poľnohospodárov neteší vývoj nákupných cien obilia a repky.

Ich prepad o desiatky percent podľa Nemca nestačí vykompenzovať ani tohoročná vyššia produkcia.

V dôsledku toho môže ekonomika rastlinnej výroby v mnohých poľnohospodárskych podnikoch dopadnúť horšie ako v minulom roku, pre ktorý bol charakteristický vyše 20-percentný výpadok v produkcii obilnín a ešte vyšší v prípade repky,“ dodal. SPPK tiež varuje, že ani optimistické predpovede pred žatvou o možnom poklese cien kŕmnych zmesí sa nemusia naplniť.

„Pretrvávajúce suché a horúce počasie negatívne poznamená nielen produkciu kukurice, ale aj objemových krmív, ktoré budú chýbať v celkových bilanciách krmovinovej základne,“ spresnil Nemec. V praxi to môže znamenať, že očakávaný pokles nákladov výrobcov mlieka, mäsa či vajec v horizonte niekoľkých mesiacov nenastane.

Počasie môže byť problémové

Horúce a suché počasie robí vrásky pestovateľom cukrovej repy, slnečnice, zemiakov a ďalších plodín, ktoré sa zbierajú na jeseň. Zatiaľ jarná sejba vyzerala podľa Nemca nádejne, vývoj počasia na začiatku leta urobil poľnohospodárom škrt cez rozpočet.

„Napríklad v prípade zrnovej kukurice viaceré členské subjekty SPPK z Nitrianskeho a Trnavského kraja už v súčasnosti avizujú 40 až 50-percentný výpadok produkcie, ktorý sa ešte zvýši, ak bude pretrvávať súčasné suché počasie,“ uzavrel Nemec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom