Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obilie, kombajn
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
8. 08. 2013 7:00 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Žatva je vo finále, úroda je výborná, problémom je počasie

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Zber repky a hustosiatych obilnín v produkčných regiónoch je už takmer ukončený, žatva sa presúva na sever.

Tam na poľnohospodársku techniku čakajú menšie pestovateľské plochy.

Ako ďalej informoval dispečing Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), k 5. augustu poľnohospodári zozbierali 88 % monitorovaných plôch pšenice a 84 % jačmeňov.

„Žatva letných plodín vstupuje do finálnej fázy,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Najlepšie priemery za posledné roky

Podľa údajov SPPK priemerný výnos pšenice z jedného hektára zatiaľ predstavuje 4,81 tony. Je to len o 0,06 tony menej než v roku 2008, ktorý bol najlepší za ostatných päť rokov.

Priemerný hektárový výnos jačmeňa na úrovni 4,2 tony výsledku z roku 2008 dokonca mierne prekonal. „Z monitorovaných plôch repky bolo do pondelka zožatých až 93 %, pričom aktuálna priemerná úroda 2,81 tony na hektár je najvyššia v ostatných piatich rokoch,“ doplnil Nemec.

Upozornil však, že horúce a suché počasie koncom júla a začiatkom augusta spôsobuje regionálne aj lokálne výkyvy v kvalite a objeme produkcie.

Vyššia produkcia na prepad cien nevystačí

Počasie, obilie
Foto: SITA/AP

Napriek dobrej úrode, poľnohospodárov neteší vývoj nákupných cien obilia a repky.

Ich prepad o desiatky percent podľa Nemca nestačí vykompenzovať ani tohoročná vyššia produkcia.

V dôsledku toho môže ekonomika rastlinnej výroby v mnohých poľnohospodárskych podnikoch dopadnúť horšie ako v minulom roku, pre ktorý bol charakteristický vyše 20-percentný výpadok v produkcii obilnín a ešte vyšší v prípade repky,“ dodal. SPPK tiež varuje, že ani optimistické predpovede pred žatvou o možnom poklese cien kŕmnych zmesí sa nemusia naplniť.

„Pretrvávajúce suché a horúce počasie negatívne poznamená nielen produkciu kukurice, ale aj objemových krmív, ktoré budú chýbať v celkových bilanciách krmovinovej základne,“ spresnil Nemec. V praxi to môže znamenať, že očakávaný pokles nákladov výrobcov mlieka, mäsa či vajec v horizonte niekoľkých mesiacov nenastane.

Počasie môže byť problémové

Horúce a suché počasie robí vrásky pestovateľom cukrovej repy, slnečnice, zemiakov a ďalších plodín, ktoré sa zbierajú na jeseň. Zatiaľ jarná sejba vyzerala podľa Nemca nádejne, vývoj počasia na začiatku leta urobil poľnohospodárom škrt cez rozpočet.

„Napríklad v prípade zrnovej kukurice viaceré členské subjekty SPPK z Nitrianskeho a Trnavského kraja už v súčasnosti avizujú 40 až 50-percentný výpadok produkcie, ktorý sa ešte zvýši, ak bude pretrvávať súčasné suché počasie,“ uzavrel Nemec.

K téme

Farmári sa tešia, úroda by mala byť vyššia ako vlani Brusel rokuje o nových pravidlách poľnohospodárskej politiky

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X