Počet nakazených koronavírusom v Česku a Rakúsku dramaticky rastie. Bude Slovensko zatvárať hranice?

Rakúsko, hranice
Počet infikovaných v Rakúsku a Česku rastie závratným tempom. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 9. septembra 16:42

V otázke zatvárania hraníc musí prísť prvotný impulz od epidemiológov. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS).

Šéf diplomacie však zdôraznil, že zatváranie hraníc považuje za krajné riešenie. Minister tiež označil nárast počtu infikovaných v Česku a Rakúsku za dramatický.

Niečo sa urobiť musí

„Prvý impulz musí prísť od epidemiológov, ale to, čo zaujíma najviac vás všetkých, je zatváranie hraníc, a to je z môjho pohľadu krajné riešenie,“ reagoval minister na otázky novinárov v súvislosti so stúpajúcim počtom nakazených v Česku. Za utorok 8. septembra tam pribudlo takmer 1 200 prípadov.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Korčoka by sa mali hľadať také riešenia, ktoré Slovensku dajú flexibilitu. „Vieme si predstaviť všeličo. Časové obmedzenie pre návštevy, testovanie, meranie teploty. Jednoducho, také opatrenia, ktoré budú čo najviac znižovať riziko, ale niečo sa urobiť musí,“ uzavrel Korčok.

Webnoviny.sk sa pýtali ministerstva vnútra, či sa uvažuje nad zatváraním hraníc s Českom. „Minulý týždeň na tlačovej konferencii po rokovaní konzília odborníkov a Pandemickej komisie vlády SR bolo avizované, že pre nárast počtu infikovaných v ČR budeme situáciu v tejto krajine sledovať a opäť sa ňou bude konzílium aj pandemická komisia zaoberať na najbližšom zasadnutí,“ uviedlo bez ďalších detailov tlačové oddelenie rezortu.

Možno sa sfunkční semafór

Slovensko by podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martina Klusa (SaS) malo sfunkčniť semafór krajín a zaraďovať krajiny ako Česko, Belgicko a Rakúsko do žltej zóny.

Klus si podľa vlastných slov vie predstaviť, že v prípade takzvaných žltých krajín by boli obmedzenia spojené napríklad s dĺžkou pobytu v danom štáte, meraním teploty pri návrate, či testom na koronavírus.

Klus verí, že k uzavretiu hraníc nepríde. Slovensko bude v stredu 9. septembra rokovať v Slavkovskom formáte s Českom a Rakúskom. Maďarsko svoje hranice zatvorilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokMartin Klus
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR