Záujem o zmenu poisťovne klesol o desaťtisíce žiadateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vszp, vseobecna zdravotna poistovna
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Počas ostatného prepoisťovacieho obdobia, ktoré skončilo 30. septembra, bolo podaných celkovo 93 070 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne, čo je medziročne menej o 22,6 tisíc.

Prihlášky ešte bude posudzovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Zoznam tých, ktoré možno potvrdiť ako platné, následne oznámi zdravotným poisťovniam. V prípade, že prihláška bude akceptovaná, poistenec prejde do ním zvolenej poisťovne od prvého januára 2015.

Záujem o prepoistenie má menej ľudí

Ako uviedla hovorkyňa ÚDZS Soňa Valášiková, dôvodom neakceptácie môže byť skoršie podanie prihlášky v inej zdravotnej poisťovni, nesúlad s centrálnym registrom poistencov, chybné rodné číslo, chyba v mene alebo v priezvisku a podobne. Z dôvodu rôznych chýb úrad v uplynulom roku neakceptoval cez 4 700 prihlášok z celkového počtu 115,7 tisíc.

Poisťovňu tak od začiatku tohto roka nakoniec zmenilo 109,9 tisíc poistencov. V roku 2012 pritom evidoval ÚDZS až 187,3 tisíc prihlášok, reálne sa prepoistilo 177 tisíc ľudí. Aj z týchto údajov vyplýva, že záujem o prepoistenie klesá a od budúceho roka zmení poisťovňu opäť menej ľudí.

Oznamovaciu povinnosť treba vykonať čo najskôr

Pre tých, ktorí sa pre zmenu rozhodli, Valášiková pripomína, že do konca roka ešte používajú kartičku poistenca aj európsky preukaz svojej pôvodnej zdravotnej poisťovne. Preukazy jej následne vrátia najneskôr do ôsmeho januára 2015. Do tohto istého termínu sú povinní zmenu poisťovne ohlásiť svojmu zamestnávateľovi. Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná do 8. januára písomne vykázať novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné.

Oznamovaciu povinnosť majú poistenci aj voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. „Hoci zákon neurčuje lehotu na toto oznámenie, poistenec by tak mal urobiť čo najskôr po zmene, aby poskytovateľ posielal údaje do správnej zdravotnej poisťovne,“ konštatuje Valášiková.

Na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia aktuálne pôsobí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa a dve súkromné poisťovne, Dôvera a Union.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať