Zaujímavé fakty o návšteve pápeža Františka v New Yorku

Pápež František navštívil USA
Počas necelého týždňa stráveného v USA má František navštíviť tri veľké americké mestá - Washington, New York a Filadelfiu. Foto: SITA/AP

NEW YORK 25. septembra (WebNoviny.sk) – Pápež František v noci na piatok priletel z Washingtonu do New Yorku, ktorý je druhou zastávkou jeho deväťdňovej návštevy Spojených štátov. Najľudnatejšie mesto USA už pred siedmimi rokmi hostilo pápeža Benedikta XVI. a v roku 1995 jeho predchodcu Jána Pavla II., uviedla televízia ABC News.

Návštevu najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi v New Yorku zakaždým sprevádzajú bezpečnostné opatrenia a nie je tomu ináč ani počas aktuálneho Františkovho pobytu:

Pápež František na návšteve USA

– Newyorský policajná zbor (NYPD) počas návštevy použije 24 500 pouličných zábran s celkovou dĺžkou takmer 60 kilometrov.

– Na uliciach rozmiestnia približne 1200 dopravných kužeľov a vyše 400 betónových blokov.

– V súvislosti s pápežovým pobytom sa v meste očakáva približne 220 policajných kolón.

– NYPD avizoval početné uzávierky ulíc prevažne v okolí sídla Organizácie Spojených národov, kde v piatok pápež vystúpi s prejavom na pôde Valného zhromaždenia OSN.

– Františkova návšteva v New Yorku má celkovo trvať 39 hodín a 40 minút. Počas pobytu v meste najazdí približne 87 kilometrov.

– Do New Yorku priletel pápež vo štvrtok večer z Washingtonu a v sobotu sa presunie do Filadelfie, ktorá je jeho poslednou zastávkou na ceste po USA.

O niečo dlhšie sa v New Yorku v roku 2008 zdržal vtedajší pápež Benedikt XVI., ktorého návšteva trvala takmer 59 hodín. Na bezpečnosť vtedy dozeralo približne 12 500 policajtov. Návšteva stála skoro 6,6 milióna dolárov (5,9 milióna eur).

Pápež Ján Pavol II. navštívil mesto pred desiatimi rokmi a strávil tam päť dní. Náklady na návštevu dosiahli 4,4 milióna dolárov (3,9 milióna eur) a bezpečnosť zaisťovalo vyše 36 700 príslušníkov polície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pavol II.Pápež Františekpápež Ján Pavol II.