Zaujímavosti, fakty a štatistiky po zápase Slovensko – Malta

FUTBAL: Slovensko - Malta
Radosť slovenských futbalistov po góle Adama Nemca do siete Malty počas zápasu F-skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018. Trnava, 8. október 2017. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.

BRATISLAVA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Zaujímavosti, fakty a štatistiky po nedeľňajšom stretnutí v Trnave Slovensko – Malta (3:0) v rámci vyvrcholenia bojov v F-skupine európskej časti kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá sveta 2018 do Ruska.

* Pre slovenskú futbalovú reprezentáciu to bolo štvrté víťazstvo v šiestom oficiálnom zápase v kalendárnom roku 2017, ouvertúra na Malte (26. marca – 3:1), pokračovanie v Litve (10. júna – 2:1) a domáci duel v Trnave proti Slovinsku (1. septembra – 1:0) mali rovnako úspešný koniec. Tohtoročnú štatistiku duelov dopĺňajú dve prehry – v londýnskom Wembley proti Anglicku (4. septembra – 1:2) a v glasgowskom Hampden Parku so Škótskom (5. októbra – 0:1).

* Všetkých šesť tohtoročných stretnutí slovenskej futbalovej reprezentácie malo súťažný punc, boli súčasťou kvalifikácie MS 2018.

* Celková bilancia slovenskej futbalovej reprezentácie v F-skupine európskej časti kvalifikácie MS 2018 je priaznivá: v desiatich dueloch dosiahli zverenci trénera Jána Kozáka 6 víťazstiev, ani raz nehrali nerozhodne a prehrali v štyroch dueloch, skóre je 17:7.

* Hráči futbalového A-tímu SR zvíťazili v záverečnom vystúpení v F-skupine európskej časti kvalifikácie MS 2018, pred úspešnou eliminačnou derniérou proti Malte dva razy podľahli na súperovej pôde – v Londýne s Anglickom (4. septembra – 1:2) a v Glasgowe so Škótskom (5. októbra – 0:1). Predtým Slováci ťahali šnúru piatich víťazných stretnutí: spomenutú sériu začali vlani na jeseň domácimi úspechmi v Trnave nad Škótskom (11. októbra – 3:0) a Litvou (11. novembra – 4:0); pokračovali v tomto kalendárnom roku, keď naplno zabodovali v Ta´ Qali s Maltou (26. marca – 3:1), vo Vilniuse proti Litve (10. júna – 2:1) a v Trnave so Slovinskom (1. septembra – 1:0).

* Futbalové reprezentácie Slovenska a Malty sa stretli v ére samostatnej SR ôsmykrát v oficiálnej vzájomnej konfrontácii. Slováci majú proti Malťanom mimoriadne priaznivú bilanciu: 7 víťazstiev a 1 remízu pri skóre 21:3.

* Z historického pohľadu si Slovensko v nedeľu večer pripísalo 108. víťazstvo v 269. zápase, pričom do tejto štatistiky sa ráta aj 16 duelov počas II. svetovej vojny v rokoch 1939 – 1944. V ére novodobej samostatnosti od roku 1994 pridalo zatiaľ ďalších 253 stretnutí. Celková slovenská bilancia je po šiestom tohtoročnom oficiálnom vystúpení 108 víťazstiev – 63 remíz – 98 prehier a k tomu priaznivé skóre 382:343.

* Reprezentácia Slovenska odohrala prvý oficiálny medzištátny zápas 27. augusta 1939 proti Nemecku a v Bratislave zvíťazila 2:0. Päťdesiate stretnutie futbalistov SR sa 8. júna 1997 v Belehrade proti Juhoslávii skončilo prehrou 0:2, a to v kvalifikácii MS 1998. Jubilejný 100. duel odohrali Slováci 2. júna 2001 neúspešne v Štokholme proti domácim Švédom (0:2) v rámci kvalifikácie MS 2002. Zápas s poradovým číslom 150 absolvovali slovenskí futbaloví reprezentanti 20. mája 2006 v Trnave proti Belgicku: v medzištátnom prípravnom súboji sa zrodila remíza 1:1. Futbalisti SR zvládli víťazne 200. stretnutie na úrovni A-tímov: 7. septembra 2010 vyhrali v Moskve nad domácim Ruskom 1:0 v kvalifikácii ME 2012. V utorok 17. novembra 2015 pribudol v 250. vystúpení slovenskej reprezentácie opäť víťazný zápis – na trávniku v Žiline v prípravnom dueli proti Islandu (3:1).

* Z nominovaných hráčov na nedeľňajší kvalifikačný duel proti Malte najdlhšie na premiérový gól v najcennejšom drese podľa počtu štartov čaká Tomáš Hubočan, kmeňový hráč francúzskeho klubu Olympique Marseille, ktorý je v súčasnosti na hosťovaní v tureckom Trabzonspore. Tridsaťdvaročný rodák zo Žiliny má zatiaľ na konte spolu 56 zápasov za A-mužstvo SR.

* Tréner Ján Kozák na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie dosiaľ absolvoval dovedna 45 stretnutí, má vysoko pozitívnu bilanciu 25 víťazstiev, 9 remíz a 11 prehier, skóre je mimoriadne priaznivé 67:37. Debut pri A-mužstve zažil 14. augusta 2013 v prípravnom zápase v Bukurešti proti Rumunsku, ktorý sa skončil nerozhodne 1:1. V počte víťazstiev je najúspešnejším trénerom slovenskej reprezentácie v ére novodobej samostatnosti.

* Kormidelník Ján Kozák v počte zápasov na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie predstihol už po júnovom vystúpení vo Vilniuse proti Litve Vladimíra Weissa st., ktorý v období 7. júla 2008 – 31. januára 2012 viedol A-mužstvo SR 40-krát z pozície šéfa realizačného tímu (jeho bilancia: 16 – 8 – 16, skóre 56:53).

* Tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák v desiatich zápasoch v F-skupine kvalifikácie MS 2018 dal dôveru spolu 32 hráčom, vo všetkých stretnutiach sa dostal na trávnik iba jediný futbalista – Marek Hamšík.

* Futbalisti Slovenska strelili spolu 17 gólov v konečnej bilancii desiatich vystúpení v F-skupine kvalifikácie MS 2018. Najlepším kanonierom je Adam Nemec s piatimi presnými zásahmi, dva razy sa gólovo presadili Róbert Mak, Marek Hamšík a Vladimír Weiss, raz skórovali Juraj Kucka, Martin Škrtel, Ján Greguš, Stanislav Lobotka a Ondrej Duda, vlastný gól si strelil Miha Mevlja (Slovinsko)

* Kouč futbalového A-tímu SR Ján Kozák v doterajších šiestich oficiálnych dueloch registrovaných FIFA v kalendárnom roku 2017 dal príležitosť v reprezentačnom drese Slovenska 22 hráčom. Vo všetkých tohtoročných stretnutiach sa dostali na trávnik Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Marek Hamšík a Vladimír Weiss.

* Futbalisti Slovenska skórovali dovedna 10-krát v dosiaľ odohraných šiestich oficiálnych zápasoch v kalendárnom roku 2017; o tri góly sa postaral Adam Nemec, dvakrát sa strelecky presadil Vladimír Weiss, raz skórovali Ján Greguš, Marek Hamšík, Stanislav Lobotka a Ondrej Duda, vlastný gól si zapísal v prvoseptembrovom meraní síl v Trnave Miha Mevlja zo Slovinska.

* Špílmacher slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík si pripísal v nedeľu 8. októbra 2017 v trnavskom stretnutí proti Malte už 101. štart v drese národného tímu, dosiaľ strelil 21 gólov. Hamšík je v ére samostatnosti SR v počte štartov druhý za Miroslavom Karhanom (107 zápasov, iba táto dvojica absolvovala 100 a viac duelov v slovenskom drese, pozn.), v počte gólov mu patrí zatiaľ tretia priečka (vedie Róbert Vittek s 23 presnými zásahmi pred Szilárdom Némethom s 22 „trefami“).

* Útočník Adam Nemec strelil v nedeľňajšom dueli proti Malte dva góly a v najcennejšom drese má v 32 štartoch na konte dovedna 11 presných zásahov.

* Stredopoliar Ondrej Duda raz skóroval proti Malte a v slovenskej reprezentácii si pripísal tretí gól v doterajších 19 vystúpeniach.

* V nedeľňajšom trnavskom kvalifikačnom stretnutí proti Malte zažila debut v najcennejšom drese dvojica Róbert Mazáň – Jaroslav Mihalík, obaja sa na trávnik dostali v 87. minúte.

* Matúš Kozáčik už piatykrát za sebou nenastúpil do bránky slovenskej futbalovej reprezentácie: pre zranenie nechytal v júnovom kvalifikačnom dueli v litovskom Vilniuse, prvý septembrový deň v Trnave proti Slovinsku ani 4. septembra v londýnskom Wembley s Anglickom. V jeho prípade sa tak stalo po 20 odchytaných súťažných stretnutiach: predtým naposledy nestál medzi žrďami v súťažnom zápase 11. októbra 2013 v Pireu proti domácemu Grécku (tesná prehra SR 0:1, pozn.) v kvalifikácii MS 2014 – príležitosť vtedy dostal Ján Mucha. Pri spomenutých piatich ostatných vystúpeniach „áčka“ chytal Martin Dúbravka, ktorý 5. októbra v Glasgowe proti Škótsku a v nedeľu 8. 10. v Trnave proti Malte dostal prednosť pred uzdraveným Kozáčikom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam NemecJán GregušJán KozákJán MuchaJuraj KuckaMarek HamšíkMartin DúbravkaMartin ŠkrtelMatúš KozáčikOndrej DudaPeter PekaríkRóbert MakRóbert MazáňRóbert VittekStanislav LobotkaTomáš HubočanVladimír Weiss
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia