Zaútočíme aj na sýrsku armádu, ak bude chrániť Kurdov, vyhráža sa Turecko

Turecká armáda, Sýria
Turecká armáda v Sýrii. Foto: ilustračné, SITA/AP

BEJRÚT 19. februára (WebNoviny.sk) – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok na návšteve v jordánskom Ammáne vyhlásil, že Turecko zaútočí aj na jednotky sýrskej armády, ak budú brániť Kurdov v kurdskej enkláve Afrín na severozápade Sýrie, na ktorú Turecko už niekoľko týždňov útočí.

Oddiel ľudovej sebaobrany

Šéf tureckej diplomacie tak zareagoval na informácie sýrskych médií, podľa ktorých sýrska vláda a kurdské milície z Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG) dosiahli dohodu a sýrska vláda „v priebehu niekoľkých hodín“ vysiela do Afrínu svoje jednotky.

„Ak tam (sýrsky- pozn. SITA) režim vstúpi preto, aby ochraňoval YPG, tak nikto nás nebude vedieť zastaviť. Nikto nezastaví Turecko a jeho vojakov,“ vyhlásil v Ammáne šéf tureckej diplomacie. Ak sýrske jednotky vstúpia do Afrínu s cieľom „vyčistiť to tam od bojovníkov YPG“, s tým Turecko problém nemá, dodal minister.

Agresia zo strany Turecka

Podľa sýrskych médií je účelom vyslania sýrskych vládnych vojsk do Afrínu „posilniť miestne jednotky v boji proti agresii zo strany Turecka“. Dohoda medzi Kurdmi a režimom sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada je do značnej miery prekvapivá, keďže al-Asad proti Kurdom doteraz dlhé roky útočil po celej Sýrii aj sám. Konkrétne z Kurdmi ovládaných oblastí pri hraniciach s Tureckom vrátane Afrínu sa sýrska armáda stiahla už v roku 2012.

Sýrske médiá zatiaľ mnoho detailov o plánovanom vyslaní sýrskych jednotiek do Afrínu nezverejnili, podľa tureckého nezávislého denníka Habertürk však plánuje Sýria rozmiestniť svojich vojakov v štyroch lokalitách ovládaných Kurdmi pri tureckých hraniciach v priebehu dvoch dní a v ďalších 52 lokalitách do dvoch týždňov. Kurdské milície YPG na oplátku údajne súhlasili s tým, že sa vzdajú zbraní.

Kritika Američanov

Sýria za svoje územia, na ktoré už týždne útočí Turecko zo vzduchu aj po zemi, doteraz nebojovala a turecké útoky na svojom území iba niekoľkokrát slovne odsúdila.

Turecko za útoky na Kurdov kritizujú aj Američania, podobne ako ďalšie krajiny medzinárodného spoločenstva, no na výraznejší tlak na Ankaru sa doteraz nikto nezmohol. Američania pritom v Sýrii po boku Kurdov bojujú proti Islamskému štátu a práve Kurdov označuje americká armáda za dlhodobo najužitočnejších a najvernejších spojencov v tejto krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt ČavušogluRecep Tayyip Erdogan