Zavacký si na MS v Moskve baterky vybil ešte pred štartom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí atléti
Atlét Adam Závacký (vpravo) počas stretnutia slovenských atlétov pred odletom hlavnej časti výpravy na MS v Moskve. Bratislava, 7. august 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

Ako ste prežívali fakt, že ste boli prvým Slovákom v histórii samostatného Slovenska , ktorý na MS v atletike bežal v rozbehu kráľovskej stovky?

Musím povedať, že to bola pre mňa veľká a užitočná skúsenosť. Aj keď sa musím priznať, že tieto veľké preteky som nezvládol predovšetkým psychicky. Po psychickej stránke som ešte pred štartom urobil jednu zásadnú taktickú chybu. Nedal som si pozor na veľké emócie, ktoré mnou na tomto šampionáte doslova lomcovali – a baterky som si vybil už pred štartom stovky!

Ako máme chápať pojem, že „baterky som si vybil už pred štartom stovky.“ Čo sa vám v Moskve vlastne prihodilo?

Prepálil som tempo počas rozcvičovania. Pred samotnou súťažou som bol taký vyburcovaný, že som si neustrážil emócie, a počas rozcvičovania som zvolil veľmi ostré tempo, ktoré ma dosť vyčerpalo. Medzi rozcvičením a samotným behom bol takmer hodinový priestor, ktorý som takticky nezvládol. Bol som tak veľmi vyburcovaný, že som mal s tým veľké problémy. Energiu som si odčerpal počas čakania na štart, na ktorý som prišiel už takmer vybitý. Ja som tie preteky v hlave odbehal ešte pred ich štartom (krátka odmlka). Preto som na štarte ´zaspal.´ Preto moja reakcia na štartovný výstrel bola taká pomalá… Podľa trénera som doplatil na to, že s podobnými veľkými súťažami som nemal žiadnu skúsenosť. Zaplatil som nováčikovskú daň. Verím, že podobnú taktickú chybu už v živote neurobím.

Ak si dobre pamätáme, o tomto probléme zo zákulisia vášho historického vystúpenia v Moskve ste doteraz nehovorili. Prečo?

Doteraz nebol dôvod o tom hovoriť… A potom, človek nerád na verejnosti rozpráva o tom, že niekde – a v niečom – urobil chybu. To sú veci, o ktorých sa ťažko rozpráva (krátka odmlka). Teraz prišla taká chvíľa, že som to musel povedať. Od Moskvy už prešiel nejaký čas… Už som sa s tým vnútorne celkom vyrovnal (krátka odmlka). Už sa na to pozerám inak. Už to beriem ako poučenie do budúcnosti (krátka odmlka). Verím, že som sa z toho, čo sa mi prihodilo pred štartom stovky v Moskve, dostatočne poučil.

Teraz ako najrýchlejší Slovák máte veľkú šancu štartovať v marci budúceho roka aj na halových majstrovstvách sveta v poľskom Sopote. Ako sa na tento šampionát budete chystať, čo v príprave naň chcete absolvovať?

Zatiaľ trénujeme iba v domácich podmienkach. V januári by sme sa však chceli presunúť niekde do tepla. Pravdepodobne na Kanárske ostrovy. Ale celý súťažný program halovej sezóny ešte doriešený nemáme. Preteky, ktoré by som počas nej mal absolvovať, ešte iba riešime. Pomáha nám pri tom známy manažér Alfons Juck. Ešte nevieme, čo sa mu podarí vybaviť. Zatiaľ máme istý štart na bratislavskom mítingu Elán, ktorý bude koncom januára budúceho roka.

Slovenskí atléti
Foto: SITA/Diana Černáková

Patrili ste medzi tých atlétov, ktorí v septembri vo Vysokých Tatrách absolvovali veľké spoločné reprezentačné sústredenie. Čo vám tento pobyt na Štrbskom Plese dal, a v čom bol iný ako doterajšie tréningové kempy, ktoré ste zažili?

Bol som rád, že Slovenský atletický zväz nám na toto sústredenie zabezpečil aj odborníka na výživu, ktorý nám poradil v tejto oblasti. Robil nám rozbory krvi a radil nám ako sa máme počas tréningového obdobia stravovať, na čo v oblasti správnej životosprávy máme klásť dôraz. Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé. Pán Zachar mi dobre poradil. Bolo to pre mňa užitočné. Stretnutie s ním bolo bonusom navyše. Tak isto aj rozhovory s psychológom a ďalšími odborníkmi, ktorí sa nám počas sústredenia venovali. Určite to bolo niečo navyše (krátka odmlka). Bol som prekvapený, koľko sa nás vo Vysokých Tatrách stretlo Takže aj tým počtom to bolo iné sústredenie, než aké som absolvoval doteraz. Bola to fakt veľká akcia. Verím, že nás všetkých dobre naštartovala do novej súťažnej sezóny. Pre mňa to bol dobrý základ, na ktorom môžem teraz budovať… Toto sústredenie bolo v mnohých veciach úplne iné, než tie, ktoré som zažil doteraz.

Adam, túto zimu už nesedíte na dvoch stoličkách, odpadla vám zimná príprava s tímom slovenských bobistov, s ktorými ste minulý rok štartovali na svetovom šampionáte v St. Moritzi i na pretekoch Svetového pohára v Soči.. Ako vnímate tento posun vo svojej športovej kariére?

Musel som sa rozhodnúť. V predchádzajúcich rokoch som pochopil, že ak chcem špičkovo robiť nejaký šport, že sa nedá pevne sedieť na dvoch stoličkách. To sa v súčasnosti už naozaj nedá. Dal som prednosť atletike, pretože chcem ísť na majstrovstvá sveta v hale, ktoré budú začiatkom marca v Poľsku. To je pre mňa osobne veľká výzva! Tento šampionát v Poľsku by mal byť jeden z vrcholov sezóny 2014. Preto som si vybral iba atletiku. Dal som jej prednosť pred bobami. Verím, že som urobil dobre. Limit na 60 metrov 6,65 je však tvrdý. Budeme mať čo robiť, aby sme sa k nemu dostali.

Ste jeden z tých špičkových slovenských atlétov, ktorí majú v pláne štart na budúcoročných halových majstrovstvách sveta. Kedy a kde chcete budúcu sezónu začať, čo všetko pred halovými MS v Poľsku chcete absolvovať?

Novú sezónu by som chcel začať 26. januára 2014 na medzinárodnom mítingu Elán v Bratislave. To by mali byť prvé preteky, ktoré v halovej sezóne pôjdem.

Bežali ste niekedy nejaké preteky v Poľsku? Máte skúsenosti s poľskými dejiskami pretekov?

Nie, v Poľsku som ešte nesúťažil. Mohla by to byť moja premiéra. Ako som hovoril, limit je však poriadne tvrdý. Tréner Cupák hovorí, že tak náročný limit pre MS v hale doteraz ešte nebol. Latka je postavená veľmi vysoko! Výkon 6,65 je, ak sa nemýlim, slovenský rekord.

Ak vám bude zdravie slúžiť a udržíte si doterajšiu športovú formu, máte veľkú šancu zúčastniť sa svetového šampionátu v hale. S čím by ste s trénerom boli spokojní po návrate z Poľska?

Tak to je téma, o ktorej nerád hovorím. Nechcem prezrádzať svoje plány a túžby, aby som niečo nezakríkol. Nezvyknem dopredu hovoriť o svojich cieľoch. Teraz je z hľadiska šampionátu v Poľsku najdôležitejší ten limit 6,65. O ten sa budem usilovať. Ak sa nám podarí niečo v Sopote urobiť, potom to poviem… Ale takto dopredu určite nie. Mám určité méty, keď ich splním, budem veľmi rád. Keď pridám niečo navyše, budem ešte radšej (smiech).

Ste na prahu novej halovej sezóny. Kde všade sa na ňu budete pripravovať. Máte v pláne aj nejaké zahraničné sústredenie, nejaký tréningový pobyt v lepších klimatických podmienkach?

Už som hovoril, že toto všetko sú veci, ktoré sa teraz iba riešia. Samozrejme, že by sme veľmi radi odišli počas zimných mesiacov trénovať niekde do tepla. Pri voľbe miesta pobytu sú však limitujúce financie, ktoré nám momentálne chýbajú. Ak sa nám podarí nejaké peniaze vybaviť, potom by sme mali ísť do zahraničia. Momentálne uvažujeme nad sústredením na Kanárskych ostrovoch, kam v minulosti veľmi často chodila aj Lucia Klocová s trénerom Sloukom. To by bolo asi ideálne miesto na prípravu. Ak sa to nepodarí zrealizovať, potom sa budeme pripravovať doma. Využijeme možnosti, ktoré doma máme. Podobne je to aj s účasťou na medzinárodných mítingoch a pretekoch. Chcem štartovať na nejakých dobre obsadených pretekoch, aby som si otestoval sily a tiež aby som lepšie spoznal konkurenciu. Navyše, v kvalitných pretekoch sa dajú zabehnúť aj lepšie časy. Skôr sa dá splniť aj limit na halový svetový šampionát. Štart na dobrých a kvalitných pretekoch je pre mňa veľmi dôležitý.

Ste členom atletického klubu Slávia STU Bratislava a študentom tejto vysokej školy. Ako sa vám darí skĺbiť športové povinnosti so školskými. Ktorý odbor na STU študujete, a v ktorom ste ročníku?

Zatiaľ som v prvom ročníku tejto vysokej školy. Som študentom Chemicko-technogickej fakulty. Mám vybavený individuálny študijný plán, takže povinnosti v škole mám rozložené na také dlhšie obdobie… Uvedomujem si, že bude náročné spojiť vrcholový šport s touto vysokou školou, ale urobím všetko pre to, aby som to nejako zvládol. Určite to pôjde (krátka odmlka). Aspoň verím, že to pôjde. Ale teraz všetky sily venujem športu, v ktorom sa mi darí.

Prečo ste si vybrali štúdium na Chemicko-technologickej fakulte? Čo vás k tejto voľbe vlastne viedlo?

Ak mám pravdu povedať, bolo to skôr také východisko z núdze… V čase, keď som prichádzal z Prešova do Bratislavy, nemal som už veľmi na výber, lebo iba na STU sa dali ešte robiť prijímacie skúšky. Na iných školách už bolo po nich (krátka odmlka). Navyše, táto škola mi ponúkla ubytovanie na internáte, čím sa vyriešilo veľa vecí okolo môjho ďalšieho športovania. Po tejto stránke som zabezpečený… Funkcionári STU ma oslovili, chceli, aby som do ich klubu prestúpil, aby som za nich súťažil. Samozrejme, šport má momentálne prednosť pred štúdiom, ale verím, že keď si naplním svoje ambície v športe, potom príde rad aj na tie školské… Som ešte mladý, všetko mám pred sebou… Zatiaľ všetky svoje sily koncentrujem na kvalitnú športovú prípravu. Dúfam, že to časom prinesie svoje ovocie. S trénerom Cupákom veríme, že ešte môžeme urobiť pekný výsledok, s ktorým budeme všetci spokojní.

Zhováral sa Štefan Žilka

Adam Zavacký sa narodil 27. júna 1988 v Liptovskom Mikuláši. S atletikou začínal v Prešove, kde navštevoval základnú a strednú školu. Ako dorastenec a junior bol atlétom Školského športového klubu (ŠŠK) Junior Prešov. Jeho prvým trénerom bol Peter Doroš. Po prestupe medzi dospelých až do minuloročného odchodu do Bratislavy bol členom atletického klubu Slávia PU Prešov. Po prestupe do Bratislavy sa stal členom atletického klubu Slávia STU Bratislava. V rokoch 2011 a 2012 sa stal majstrom SR v mužskej kategórii v behu na 100 m a vicemajstrom SR v behu na 200 m.V roku 2012 zvíťazil v behu na 100 m na Univerziáde SR. O rok neskôr získal titul halového majstra Slovenska v behu na 60 m. Adam Zavacký je aktuálny slovenský rekordér v behu na 100 m časom 10,21. Tento výkon, ktorým prekonal 16-ročný rekord Igora Kováča z lotyšskej Rigy, dosiahol 18. mája 2013 v Hodoníne na pretekoch českej ligy družstiev. Jeho osobné výkony v behu na 60 metrov v hale sú 6,71, na 200 m 21,44, na 200 m v hale dosiahol čas 22,53, na 400 m 51,70, a ako člen štafety 4×100 m bol pri výkone kvarteta šprintérov 41,89. Adam Zavacký je prvým Slovákom v histórii samostatnej SR, ktorý bežal rozbeh v kráľovskej stovke na MS v atletike. Dokázal to tento rok na MS v Moskve (41. miesto a výkon 10,46). V marci 2013 bežal semifinále v behu na 60 m na halových ME v Göteborgu, v ktorom obsadil cenné 13. miesto. V minulých rokoch sa okrem atletiky venoval aj bobovému športu. Je účastníkom MS 2012 v St. Moritzi, kde sa predstavil v súťaži štvorbobov (25. miesto). Tak isto ako člen posádky slovenského štvorbobu v minulosti štartoval aj na pretekoch Svetového pohára v ruskom Soči. Adam Zavacký je momentálne študentom 1. ročníka na Chemicko-technologickej fakulte STU v Bratislave. Okrem pôsobenia v Slávii STU Bratislava je hosťujúcim atlétom v moravskom klube AC Hodonín. Jeho osobným trénerom je Kristián Cupák. Jeho mama Adriana Zavacká (48) je stále aktívnou a úspešnou slovenskou reprezentantkou v kulturistike žien. Je mnohonásobnou medailistkou z majstrovstiev Slovenska a šesťnásobnou účastníčkou ME žien v tomto športe. Raz bola na ME žien štvrtá, trikrát piata.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Klocová