Zavedenie doplnkových ordinačných hodín sa posunie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Juraj Blanár
Juraj Blanár SITA/Marko Erd

Parlament totiž odobril pozmeňujúci návrh poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý predložil v rámci rozpravy v druhom čítaní k novele zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení.

Zavedenie doplnkových ordinačných hodín sa posúva z 1. mája tohto roka na 1. január 2019. Parlament totiž odobril pozmeňujúci návrh poslanca Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý predložil v rámci rozpravy v druhom čítaní k novele zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. Poslanci novelu zákona v utorok schválili. „Cieľom je, aby sa vytvoril dostatočný priestor na odkomunikovanie tohto zákona,“ zdôvodnil v pléne.

Parlament odsúhlasil koncom minulého roka cez pozmeňujúci návrh zavedenie doplnkových ordinačných hodín. Ak lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splní podmienky ustanovené zákonom, to znamená, že musí minimálne poskytovať špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu 30 hodín, všeobecnú 35 hodín týždenne, môže si zriadiť doplnkové ordinačné hodiny v časoch na to presne určených.

Doplnkové hodiny sú dobrovoľné

Doplnkové ordinačné hodiny budú dobrovoľné a musia byť schválené vyšším územným celkom. Môžu byť v rozsahu maximálne 30 % riadnych ordinačných hodín, taktiež maximálne môže lekár vyšetriť 30 % z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách bude 30 eur. Pôvodne sa navrhovalo 50 eur. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker dôrazne odmieta, že ide o poplatok. „Ide o ochranný limit pri priamej úhrade pacienta podľa zverejneného cenníka,“ vysvetlil Drucker. Právna úprava taktiež zavádza povinnosť pre špecialistov prijať pacientov do 20 dní od objednania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky