Zavolala políciu na muža, ktorý si na námestí pichal drogy. Riešim papuče, reagoval policajt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drogy

Bola streda deväť hodín ráno a na lavičke v mestskom parku v Bojniciach sedel muž so striekačkou v ruke očividne nachystaný vpichnúť si drogy. Neprekážali mu ľudia, ktorí chodili naokolo a zjavne neprekážal ani on im. Až na mladú Bojničanku, ktorá zavolala políciu, aby to ohlásila. Nečakala, že ani tú nebude tento muž zaujímať.

Aspoň tak sa jej to javilo, keď službukonajúcemu mestskému policajtovi do telefónu vysvetlila, čo vidí a on ju podľa jej slov odbil. „Pán policajt mi povedal, že nemá na to čas, lebo práve rieši papuče, je sám v robote a aj tak by ho mohol maximálne upozorniť,“ opísala Webnovinám.

Policajt mal následne Bojničanke, ktorá si neželala zverejniť svoje meno, no redakcia portálu ho má k dispozícii, povedať, aby si zavolala štátnu políciu. „Konal v zmysle zákona,“ reaguje náčelník mestskej polície v Bojniciach Miroslav Nagy.

Náčelník polície: Postup bol správny

Hovorí, že službukonajúci policajt v tom čase riešil v inej časti mesta dopravný priestupok, dával blokovú pokutu a bol povinný svoj úkon dokončiť. Zároveň podľa jeho slov volajúcu poučil, že ak si myslí, že to neznesie odklad, má sa obrátiť na štátnu políciu.

„Samozrejme, keby mu bol nahlásený prípad, kde ohrozí ohrozenie zdravia alebo života, okamžite by tam sám išiel. Toto ale nebol ten prípad,“ dodal Nagy s tým, že policajt po uložení pokuty vodičke nakoniec predsa len išiel situáciu do mestského parku skontrolovať, no už tam žiaden muž na lavičke s ihlou nebol.

Odborníka Ľubomíra Okrúhlicu sa Webnoviny.sk pýtali, či sa situácia, kedy niekto užíva drogy, nepovažuje za život ohrozujúcu.

Šéf bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí hovorí, že by takou bola, ak by sa muž začal správať agresívne voči okoliu alebo by upadol do bezvedomia.

„Vtedy polícia musí zasiahnuť. Ak ohrozuje seba alebo okolie, tak zvyčajne sa potom volá rýchla zdravotná pomoc, ktorá ho prevezie do nemocnice, kde si ho môžu nechať na čas, kým nevyprchá účinok drogy,“ dodáva Okrúhlica.

Mestský policajt musí vykonať nevyhnutné úkony

Z tejto situácie vyvstáva viacero otázok. Je štandardné, že v službe je len jeden mestský policajt? Komu má svedok nahlásiť, že niekto užíva drogy – štátnej či mestskej polícii alebo obom? Ako medzi sebou tieto dve zložky spolupracujú, posúva mestská polícia podnety štátnej, ak nemôžu zasiahnuť?

Hovorkyňa Prezídia Policajné zboru Denisa Bárdyová vysvetľuje, že príslušník obecnej polície je pri plnení úloh povinný vykonať nevyhnutné opatrenia, ak je dôvodné podozrenie, že bol spáchaný alebo je páchaný trestný čin, priestupok, iný správny delikt alebo iným spôsobom rušený verejný poriadok.

Tiež zakročiť, ak je ohrozený život, zdravie alebo hrozí škoda na majetku. To všetko v rámci svojich možností a schopností v medziach legislatívy.

Spolupráca medzi mestskou a štátnou políciou

Zároveň dodala, že konkrétne formy a frekvencia spolupráce závisia najmä od bezpečnostnej situácie v jednotlivých mikroregiónoch a od personálneho stavu útvarov. V prípade Bojníc bol problém práve to, že v službe bol len jeden mestský policajt.

Aj keď Nagy priznáva, že to nie je štandardné, zároveň hovorí, že najmä v období dovoleniek sa to stáva. „V týždni sa môže stať, že tu máme len jedného človeka, no cez víkendy, kedy je to tu horšie, sú v službe aspoň dvaja,“ dodáva.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Danka Adámiková tvrdí, že spolupráca s Mestskou políciou Bojnice prebieha na štandardnej úrovni a v prípade vzniknutých problémov ich operatívne riešia. „Nie je potrebné, aby občan kontaktoval súčasne mestskú aj štátnu políciu,“ dodáva.

Užívanie drog nie je trestný čin

Zaujímavosťou, ktorú zrejme málo ľudí vie, je, že samotné užívanie drog nie je na Slovensku trestným činom. Trestné je, ak ju má človek pri sebe. Polícia tak môže voči nemu zasiahnuť, ak by ešte v striekačke zostala nejaká droga, prípadne by mal pri sebe ešte napríklad jointa s marihuanou či inú drogu.

Aké je teda riešenie? Nevolať vôbec políciu, ak vidíme na ulici človeka, ktorý užíva drogy? Nagy hovorí, že najlepšie je volať štátnu políciu, teda na číslo 158.

Okrúhlica zase radí, že „keď vidíme takéhoto človeka, mali by sme si všímať, či nedochádza k zhoršeniu vedomia a keby k tomu prišlo, vtedy treba volať rýchlu zdravotnú pomoc“. Otázne je, koľkí z nás by čakali a dívali sa na to, ako si niekto na ulici injekčne aplikuje drogu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka AdámikováDenisa BárdyováĽubomír OkruhlicaMiroslav Nagy
Firmy a inštitúcie Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v BratislaveKrajské riaditeľstvo Policajného zboru v TrenčíneMestská polícia Bojnice