Žbirka oslavoval v Bratislave aj s orchestrom

Veľkolepý narodeninový koncert legendy
Slovenský hudobník Miroslav Žbirka počas koncertu v Bratislave, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti osláv jeho šesťdesiatych narodenín. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Legendárny slovenský hudobník Miro Žbirka sa v stredu večer predstavil na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Na jedinom jesennom koncerte na Slovensku, ktorý bol jedným z dvoch narodeninových špeciálov, ponúkol okrem množstva hitov aj vystúpenia niekoľkých zaujímavých hostí rôznych generácií.

Nemalou mierou sa pod vydarené predstavenie podpísala Mekyho kapela Masakr a Moravská filharmonie Olomouc pod vedením slovenského dirigenta Adriána Kokoša.

Beznádejne vypredaný štadión hokejistov Slovana si užil výnimočný, vyše dvojhodinový koncert, ktorý sa už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nebude opakovať.

Obrazom: Veľkolepý koncert Mira Žbirku

Na úvod zahrali Backwards

The Backwards kapela
Foto: www.thebackwards.sk

O úvod večera sa postarala revivalová skupina Backwards. Štvorica slovenských muzikantov publiku ukázala, ako asi vyzeral koncert The Beatles v 60. rokoch minulého storočia.

Jej približne 30-minútové predstavenie bolo prierezom tvorby kultovej britskej kapely, ktorú tak veľmi miluje aj Žbirka. Najmä preto si ju zvolil za predkapelu.

„Často som sa zmieňoval o tom, že som nikdy nevidel koncert Beatles a že ma to strašne štve. Videl ho iba môj brat, ktorý mi to musel vždy prerozprávať od prvej skladby po poslednú. Fero z Backwards mi ale raz telefonoval a nejako ma naviedol na tú myšlienku, že oni by prišli a ten asi dvadsaťminútový koncert by pre mňa zahrali,“ vysvetlil v septembri pozadie nápadu mať ako predskokanov práve Backwards.

Revivalová skupina mala v stredu úspech, a to nielen preto, že hrala jeden slávny hit od The Beatles za druhým. Ľudia ale prišli najmä na Žbirku, ktorého príchod o pol deviatej večer už netrpezlivo očakávali.

Divákov preniesol do Londýna

Žbirka
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Nástup hlavnej hviezdy na pódium predznamenalo krátke video mapujúce Žbirkov pobyt v slávnych nahrávacích štúdiách Abbey Road.

Po ňom nasledovala projekcia videoklipu k piesni Love Shines, ktorá ako jedna z dvoch skladieb vznikla tento rok práve v tomto slávnom priestore v Londýne. Žbirka sa na pódium dostal o 20:40.

V sprievode svojej kapely odohral na úvod skladby Ako obrázok a Dr. Jekyll a Mr. Hyde. „Som strašne rád, že som sa dožil toho, že si môžem zahrať na tomto štadióne,“ povedal spevák. Vzápätí poznamenal, že prvé skladby tvoril ako chlapec aj v tomto priestore.

Miroslav Žbirka: Balada o poľných vtákoch

Zablahoželať prišli aj Lehotský a Kirschner

Deň matiek: Ktoré známe mamičky ho oslávia po prvý
Foto: SITA/Michal Burza

Po úvodných slovách pozval na pódium prvého hosťa – bývalého kolegu zo skupiny Modus Janka Lehotského. Ten sa prezentoval skladbou Veľký sen mora, ktorej interpretáciu si viditeľne užíval.

Po tom, čo vstal od klávesov, pristúpil k Mekymu, aby mu osobne odovzdal narodeninový darček – vlastnoručne namaľovaný obraz s podobizňou Paula McCartneyho. Hneď po Lehotskom nasledoval ďalší hosť, presnejšie hostka Jana Kirschner.

„Je to človek, ktorý má sprevádzal detstvom. Osem rokov som s ním vstávala do školy, ktorú som nemala rada,“ povedala o spevákovi 33-ročná speváčka.

Žbirka si s charizmatickou mamou ročnej dcérky Matildy zaspieval duet Oh me oh my, ktorý dvojica nahrala pre spevákov anglický album Songs for Boys & Girls (1999).

Miro Žbirka + Jana Kirschner – Oh Me Oh My

„Mala som pripravený aj vtipný príbeh, ale v zákulisí som stretla Janka Lehotského a ten bol taký vtipný, že som naň zabudla,“ povedala so smiechom Kirschner. Okrem spomenutého dueta zaspievala aj vlastnú pieseň Na čiernom koni.

Žbirka po nej interpretoval skladbu Možno sa ti zdá a na pódium si pozval prvého českého hosťa – Davida Kollera.

„Raz sa ma spýtal, že či viem, kedy je človek dospelý. Odpovedal som, že to teda neviem. Tak mi povedal, že vtedy, keď má všetky kvety na byte živé a nedajú sa fajčiť,“ prezradil o členovi v súčasnosti neaktívnej kapely Lucie.

Koller na zimnom štadióne zaspieval hit Lucie Černí andělé a tiež vlastnú skladbu Chci zas v tobě spát. Žbirka s hosťami v stredu večer naozaj nešetril.

Po Kollerovi si na pódium zavolal ďalšieho bývalého kolegu z Modusu a skupiny Limit Laca Lučeniča, bez ktorého by podľa jeho slov viacero hitov vôbec nevzniklo. Pri pohľade na dvoch veteránov slovensko-českej scény si ľudia mohli vychutnať hity 22 dní, Poraď si sám a Biely kvet.

Zaznelo symfonické Happy birthday

Stredajší koncert sa v tej chvíli prehupol do svojej druhej časti. Mekyho hudobníkov nahradili symfonici z Moravskej filharmonie Olomouc, ktorí mu zahrali známu Happy birthday.

Zároveň na pódiu pokrstili jeho Complete box mapujúci spevákovu kariéru od začiatku až po súčasnosť. Koncert následne nadobudol charakter Žbirkových vystúpení zo symfonického turné. Diváci sa tak dočkali hitov Balada o poľných vtákoch, Len s ňou, Zažni, Múr našich lások a Denisa.

Symfonické aranžmány nechýbali ani pri medley s romantickými piesňami ako Katka, Prvá či V slepých uličkách. Po piesni Miliónkrát si na pódium pozval poslednú hostku – českú speváčku Marthu.

Zrejme všetci prítomní v tej chvíli vedeli, že bude nasledovať hit Čo bolí to prebolí, ktorý pre Žbirku tak ako mnohé ďalšie napísal Kamil Peteraj.

Miro Žbirka – Čo bolí, to prebolí

Oslávenec svoju lásku k skupine The Beatles demonštroval dvojicou piesní All You Need Is Love a Hey Jude.

S publikom sa „nemoderný chalan“ rozlúčil rovnako ako na novembrovom koncerte v pražskej O2 arene prídavkom v podobe slávnej Atlantídy a definitívne poslednou piesňou Mám rád. Vypredaný štadión bol v tej chvíli pochopiteľne na nohách.

Agentúra SITA vydala k správe foto vo fotoservise.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján LehotskýJana KirschnerKamil PeterajMiro ŽbirkaMiroslav Žbirka