Zbrane z východu Ukrajiny sťahujú podľa Porošenka obe strany

Vojnou zmietaná Ukrajina
Na východe Ukrajiny panuje prerušovaný mier, ktorý ľudia využívajú aj na to, aby opustili svoje domovy. Kyjev v piatok obvinil Rusko s vysielania ďalších tankov a vojakov na východ Ukrajiny. Do nepokojnej oblasti podľa hovorcu ukrajinskej armády prešlo 20 tankov, desať protiraketových systémov a niekoľko autobusov s vojakmi, Ukrajina, 20. Feb., 2015. Foto: SITA/AP

SOFIA 10. marca (WEBNOVINY) – Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier v utorok povedal, že vyriešenie situácie na Ukrajine je ešte veľmi ďaleko a že Ukrajina bude potrebovať urgentnú pomoc na zrekonštruovanie svojej ekonomiky.

„Cesta, na ktorej sme boli a na ktorej sa nachádzame, je pravdepodobne prvý krok k upokojeniu situácie. Všetci však vieme, že sme ešte veľmi ďaleko od jej vyriešenia,“ povedal Steinmeier na návšteve Bulharska. Nemecký minister zdôraznil potrebu finančného zaangažovania sa krajín na pomoc zlej ekonomickej situácii, s akou bojuje Ukrajina.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko pritom v pondelok vyhlásil, že provládne i separatistické sily na východe krajiny už stiahli z frontových línií značnú časť svojich ťažkých zbraní v súlade s tri týždne starou dohodou o prímerí. Od 15. februára, keď malo prímerie vstúpiť do platnosti, podľa neho napriek poklesu v počte útokov zahynulo 64 ukrajinských vojakov.

„Buď je prímerie, alebo nie je. Záleží od toho, ako sa na to pozeráte. Môžeme povedať, že sa nám podarilo zastaviť ofenzívny postup agresora,“ povedal Porošenko v rozhovore, ktorý odvysielala televízia.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

„Ukrajina už stiahla väčšiu časť svojich raketových a ťažkých delostreleckých systémov. Bojovníci podporovaní Ruskom takisto stiahli výrazné množstvo,“ potvrdil prezident niekoľko dní po tom, ako o pokračujúcom sťahovaní zbraní informoval armádny hovorca Andrij Lysenko.

Napriek tomu, že prímerie dohodnuté v Minsku sa vo všeobecnosti dodržiava, separatisti podľa Kyjeva pokračujú v paľbe na vládne pozície a využívajú situáciu na preskupenie a dozbrojenie pred novou ofenzívou, čo však druhá strana popiera. Konflikt na východe Ukrajiny vypukol v apríli 2014, odkedy si podľa údajov OSN vyžiadal viac ako 6000 mŕtvych.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frank-Walter SteinmeierPetro Porošenko