ZCHFP považuje vládny program za dobrý začiatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Roman Karlubík
Roman Karlubík Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) považuje návrh programového vyhlásenia vlády za dobrý začiatok pre zlepšenie podnikateľského prostredia a odstránenie hrozby rozvratu verejných financií. Zároveň však dúfa, že vláda nerezignuje na opatrenia na zníženie odvodového zaťaženia. „Zvlášť vítame, že v programovom vyhlásení sa objavili priority ako zlepšenie vymožiteľnosti práva, spružnenie Zákonníka práce, transparentné verejné obstarávanie, zníženie byrokracie, zastavenie plytvania verejnými zdrojmi, zjednotenie výberu daní, ciel a odvodov na zreformovaných daňových úradoch a zníženie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu,“ uviedol prezident zväzu Roman Karlubík.

Zväz však je podľa Karlubíka za zachovanie Recyklačného fondu, preto dúfa, že rozhodnutia o ňom budú až po dôkladnej analýze jeho činnosti tak, ako to predpokladá vyhlásenie vlády. „Oceňujeme i to, že sa do dokumentu dostala zvýšená pozornosť likvidácii starých environmentálnych záťaží a že desať percent príjmu Environmentálneho fondu poputuje práve na ich odstránenie. Táto otázka je však veľmi komplikovaná a preto je potrebné nájsť aj ďalšie zdroje, napríklad z eurofondov a postupovať pri legislatíve i samotnej likvidácii spoločne po konzultáciách so zástupcami priemyslu a dotknutými firmami,“ uviedol.

Dodal, že za povzbudzujúci považuje záväzok vlády, že sadzba rovnej dane z príjmov by mala zostať na súčasnej úrovni 19 %, ako aj to, že prípadné zvýšenie sadzby dane z príjmov môže byť spojené iba so zrušením či znížením niektorých odvodov. „Ak by si však hrozba prípadného rozvratu verejných financií vyžadovala zvýšenie nejakých daní, tak by to mali byť prednostne dane spotrebné, či DPH a nie zvýšenie sadzby dane z príjmov. Iba tak sa záťaž rozloží na spotrebu a nie na výrobnú sféru, čo by viedlo k zhoršeniu podnikateľského prostredia,“ uzavrel prezident zväzu.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu má 55 členov, pritom v celom odvetví podniká 225 firiem s počtom zamestnancov viac ako 20. V chemickom odvetví na Slovensku k polroku 2009 pracovalo viac ako 36 000 ľudí. Donedávna tvorilo zhruba 15 % slovenského exportu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Karlubík