Francúzsko schválilo zdanenie Google či Amazonu aj napriek hrozbám uvalenia ciel zo strany USA

facebook, google
Foto: SITA/AP - koláž WBN
  • aktualizované 11. júla 14:37

Francúzsko schválilo daň voči internetovým gigantom, ako sú Google, Amazon a Facebook, napriek hrozbám zo strany USA. Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire vo štvrtok pred hlasovaním v Senáte krajiny o dani povedal, že spojenci musia riešiť nezhody „bez použitia hrozieb„.

Spojené štáty v stredu večer oznámili, že začínajú prešetrovať francúzsky návrh na zdanenie internetových gigantov. Prešetrovanie by mohlo viesť k tomu, že USA zavedú clá na dovoz z Francúzska.

Nefér voči americkým firmám

Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer vyjadril obavy, že táto daň„sa neférovo zameriava na americké firmy“.

Úrad splnomocnenca USA pre obchod bude daň prešetrovať na základe článku 301 zákona o obchode z roku 1974, čiže tej istej legislatívy, ktorú Trumpova administratíva vlani použila na preskúmanie čínskej politiky v oblasti technológií, čo viedlo k uvaleniu ciel na import z Číny v hodnote 250 mld. USD.

Silné a ziskové

Digitálna daň na úrovni tri percentá sa vyrúbi na tržby, ktoré vo Francúzsku dosahujú digitálne firmy s globálnymi ročnými tržbami nad 750 mil. eur a tržbami vo Francúzsku nad 25 mil. eur.

Šéf Nadácie pre informačné technológie a inovácie Bob Atkinson vydal vyhlásenie, ktorým privítal prešetrovanie dane Úradom splnomocnenca USA pre obchod.

„Dane z digitálnych služieb sú zle maskovanou snahou zacieliť sa na firmy, ktoré sú považované za príliš silné, príliš ziskové a príliš americké,“ konštatoval Atkinson.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bob AtkinsonBruno Le Maire
Firmy a inštitúcie AmazonFacebookGoogle+