Zdanenie piva a cigariet stúpne od marca 2011

Pivovary Topvar

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Spotrebná daň z piva by sa mala zvýšiť s účinnosťou od začiatku marca budúceho roka. Sadzba tejto spotrebnej dane by mala vzrásť zo 1,65 eur na 2,45 eur za hektoliter. Rovnaký nárast, teda o 49 ,% by mal byť podľa návrhu Ministerstva financií SR aj pri malých pivovaroch, kde by sadzba mala vzrásť z 1,22 na 1,82 eur za hektoliter. Rovnako od marca budúceho roka by mali stúpnuť aj sadzby spotrebných daní na tabak a tabakové výrobky. Tie sa však budú zvyšovať až v dvoch krokoch, a to tak aby spĺňali požiadavky príslušnej európskej legislatívy od 1. januára 2014. Od začiatku budúcoročného marca by mali sadzby vzrásť o 5 % a následne od 1. marca 2013 o ďalších 5 %.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu síce snahu slovenskej vlády konsolidovať verejné financie podporuje, avšak zvýšenie spotrebných daní na pivo ich podľa vyjadrení výkonného riaditeľa združenia Romana Šustáka šokovalo. V roku 2003 podľa neho vláda zvýšila spotrebné dane na pivo približne o 100 percent, čo malo za následok pokles produkcie piva zhruba o 1,5 milióna hektolitrov ročne. Na druhej strane, spotreba vína, ktoré štát podľa Šustáka dlhodobo zvýhodňuje nulovou sadzbou spotrebnej dane, narastá. „Ohlásený nárast sadzby spotrebnej dane s najväčšou pravdepodobnosťou vyústi do ďalšieho odlivu spotrebiteľov piva v prospech vína, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť pokles príjmov štátneho rozpočtu,“ uviedol Šusták.

Ako pokračoval Šusták, zvýšená sadzba bude ďaleko najvyššia v porovnaní so všetkými okolitými krajinami. Dôsledkom bude zvýšenie podielu cezhraničného obchodu ako aj obchodu cez neformálne obchodné kanály. Ministerstvo financií tak podľa Šustáka vytvára priestor pre ďalšie zvýhodňovanie produkcie z dovozu na úkor domácej produkcie piva, ktorá v súčasnosti tvorí podľa neho približne 85 % celkovej spotreby piva na Slovensku. „Naproti tomu približne dve tretiny vína predaného na Slovensku pochádzajú z dovozu. V konečnom dôsledku tento krok ublíži slovenskému pivovarníctvu a nemôžeme vylúčiť ani rastúcu nezamestnanosť v sektore,“ skonštatoval Šusták.

Rezort financií pripravil s účinnosťou od začiatku budúceho roka aj zmeny v sadzbe dane z minerálneho oleja. Tie sa majú týkať zrušenia zníženej sadzby dane na červenú naftu z úrovne 225,71 eur na 1000 litrov na základnú sadzbu 368 eur, čo by predstavovalo nárast sadzby o 63 %. Rovnako rezort pripravil aj zrušenie fakultatívnych oslobodení pri energetických daniach, konkrétne pri zemnom plyne CNG ako pohonnej látke. V tomto prípade je dôvodom zmien upozornenie zo strany Európskej komisie. Pripravuje sa aj zrušenie daňového zvýhodnenia pre biopalivá v zmesi s fosílnym palivom, ktoré je Slovensko oprávnené uplatňovať do 2012. „Od 2013 sa v návrhu revízie smernice s daňovým zvýhodnením neuvažuje. Počíta sa so zvýšením základnej sadzby o 5 % pre palivá, ktoré budú primiešavať do 4,4 % objemu,“ uvádza rezort financií.

S účinnosťou od začiatku júna budúceho roka rezort financií pripravuje aj zrušenie oslobodení pri energetických daniach, a to pri zemnom plyne, ktorý sa používa ako palivo a zmeny sa dotknú teplární pri výrobe tepla pre domácnosti. Aj tento krok ministerstvo odôvodňuje napadnutím zo strany komisie. Zrušenie oslobodenia sa bude týkať aj uhlia, rovnako používaného na výrobu tepla pre domácnosti.

V rámci predbežného prehľadu predpokladaných daňových zmien, o ktorom v pondelok rokovala koaličná rada, rezort financií zverejnil aj už skôr avizované opatrenia, a to napríklad zrušenie oslobodenia príplatkov k dôchodku a príplatkov za výkon funkcie u sudcov a prokurátorov, či zrušenie úpravy základu dane o náklady na ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov. Rovnako ministerstvo počíta aj so zrušením nezdaniteľnej časti základu dane na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie či so znížením paušálnych výdavkov pre všetky skupiny živnostníkov na 40 %.

Expertná skupina v súčasnosti podľa hovorcu ministra financií Martina Jaroša doťahuje podrobnosti opatrení na strane sociálnych a zdravotných odvodov, ktorých rozsah a dosah na verejné financie bude zverejnený v najbližších dňoch.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom