Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdeněk Svěrák
Zdeněk Svěrák si v roku 2011 na Art Film Feste prevzal cenu Hercova misia. Trenčianske Teplice, 19. jún 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr
28. marca 2016 KultúraFilm a TV od SITASITA Diskusia()

Zdeněk Svěrák oslavuje jubileum, má 80 rokov

PRAHA/BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Zdeněk Svěrák, ktorý sa v roku 2005 prebojoval do prvej tridsiatky finalistov v diváckej súťaži Největší Čech, sa narodil 28. marca 1936 v českej Prahe.

Po ukončených štúdiách na Pedagogickej fakulte v Prahe štyri roky vyučoval český jazyk a literatúru. Od roku 1961 bol redaktorom Československého rozhlasu, kde sa s poslucháčmi delil o zážitky v imaginárnej vinárni U Pavouka. Jeho ďalším zamestnávateľom boli filmové štúdiá na Barrandove, kde pôsobil ako scenárista.

Film Kolja získal Oscara aj Zlatý Glóbus

Dlhé roky úzko spolupracoval ako scenárista s režisérom Ladislavom Smoljakom na divadelných a filmových scenároch. Stretávali sa na divadelných doskách pražského Žižkovského divadla Járy Cimrmana, pomenovaného podľa fiktívneho českého génia, ktorého „splodili“ aj s Jiřím Šebánkom.

Prvým spoločným celovečerným filmom Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka bol Jára Cimrman ležící, spící (1983). Naposledy sa spolu stretli v divadelnej komédii České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010). Mimoriadne úspešnú dvojicu v oblasti filmovej tvorby tvorí od 90. rokov 20. storočia Zdeněk Svěrák so svojím synom Janom.

Vďaka otcovmu scenáristickému a hereckému umeniu a režisérskemu nadaniu syna vznikli úspešné filmy ako Obecná škola (1991), Tmavomodrý svět (2001) či Vratné lahve (2006). Ďalším príkladom úspešnej spolupráce otca a syna je film Kolja (1996), ktorý získal sedem Českých levov a dve zahraničné ocenenia – Oscar a Zlatý Glóbus.

Na Oscara boli nominované aj snímky Vesničko má středisková (réžia Jiří Menzel, 1985) a Obecná škola (réžia Jan Svěrák). Pochopiť vzťah medzi synom a otcom i pracovný vzťah medzi režisérom a scenáristom napomáha osobne ladený dokument Tatínek (2011). V roku 2014 prišla do kín hudobná rozpráva Tři bratři, predlohou pre ňu boli štyri vtipné a melodické minioperky z dielne textára Zdeňka Svěráka, ktorý vo filme stvárnil rozprávača.

Zdeněk Svěrák
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Účinkoval aj vo viacerých televíznych reláciách

Pre Divadlo Járy Cimrmana zrealizovali otec a syn Svěrákovci viacero divadelných hier. Zdeněk Svěrák ako zakladajúci člen slávneho divadla Járy Cimrmana v roku 1967 bol spoluautorom všetkých predstavení a hercom v mnohých hrách.

Nemenej úspešná je dlhoročná spolupráca dvojice Zdeněk Svěrák a hudobný skladateľ Jaroslav Uhlíř a to najmä na pesničkách pre deti.

Spolu vydali spevník a na konte majú aj zlaté a platinové platne za predané zvukové nosiče. Hádam najznámejšia pieseň, pre ktorú text zložil Zdeněk Svěrák (pod pseudonymom Emil Synek) a hudbu Jaroslav Uhlíř, je Holubí dům, ktorú ako prvý spieval Jiří Schelinger a potom mnohí ďalší interpreti.

Zdeněk Svěrák sa neprezentoval len ako vynikajúci scenárista a herec v mnohých filmoch, účinkoval aj vo viacerých televíznych reláciách ako Kabaret U dobré pohody, Kam zmizel ten starý song, Chvilky s Miroslavem Horníčkem a jeho přáteli, Hovory H ještě po dvaceti letech a iných. Známy je aj ako autor poviedok.

V roku 1989 pripojil svoj podpis pod výzvu Niekoľko viet

V roku 1989 Zdeněk Svěrák pripojil svoj podpis pod výzvu Niekoľko viet, ktorá odštartovala pád komunistického režimu vo vtedajšom Československu. V júni 2011 si na filmovom festivale Art Film Fest prevzal cenu Hercova misia. Bezprostredne po jej prebratí mu však spadla na kamennú dlažbu a rozbila sa. Organizátori mu dali vyrobiť novú.

Na Medzinárodnom filmovom festivale v českých Karlových Varoch v apríli 2014 dostal Cenu prezidenta festivalu. Čestný doktorát a zlatú medailu Univerzity Hradec Králové za zásluhy o rozvoj českej jazykovej kultúry mu udelili v marci 2015.

Ako známy cimrmanológ v júli 2013 komentoval premiéru operety Proso Járu Cimrmana, uvedenú v Prahe, ktorú mohli na Slovensku sledovať diváci niektorých kín v priamom prenose. Zisk z podujatia išiel na konto charitatívnej organizácie Centrum Paraple, ktorá pomáha fyzicky postihnutým nájsť cestu späť do kvalitného života. Jej dlhoročným patrónom je práve v pondelok 28. marca jubilujúci Zdeněk Svěrák.

Odporúčané články

Do kín prichádzajú Traja bratia, česká hudobná rozprávka Tomáš Klus a Vojtěch Dyk zaspievajú v rozprávke Jána Svěráka

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Film a TV

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...