Zdravotné poisťovne budú môcť použiť zisk s obmedzeniami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdravotná poisťovňa

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Zdravotné poisťovne budú môcť voľne použiť svoj zisk, len ak splnia dve podmienky. Prvou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu až do výšky 20 % splateného základného imania, druhou povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch. Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú v piatok definitívne schválili poslanci. Plénum pritom nepodporilo pozmeňujúci návrh Tibora Bastrnáka (Most-Híd), ktorý sprísňoval prvú z podmienok a stanovoval, že poisťovňa je povinná použiť dosiahnutý zisk najmenej vo výške 80 % na tvorbu rezervného fondu, a to až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v stanovách, najmenej však do výšky 3 % poistného po prerozdeľovaní.

Ani samotná koalícia pritom so schválenou úpravou nebola úplne spokojná

„Ešte bude potrebné, aby sme tvorbu zisku obmedzili aj v iných prípadoch,“ povedala Mária Sabolová (KDH). Podľa nej by malo byť v záujme poslancov, aby všetky verejné zdroje boli použité na liečenie pacientov. Na jej slová reagoval predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa neho vedie cesta cez rozširovanie počtu diagnóz, na ktoré sa vytvárajú čakacie zoznamy. „Myslím, že toto je tá správna cesta,“ skonštatoval s tým, že pre pacientov je lepšie ak poisťovne nedržia peniaze na účtoch ale použijú ich pre pacientov, a tí tak na zákroky čakajú kratšie.

Zákonnú úpravu použitia zisku kritizovala v pléne opozícia

Podľa Miroslava Číža (Smer-SD) ide o „bezohľadnú snahu o vyciciavanie verejných zdrojov“. Jeho stranícky kolega Juraj Blanár sa koalície spýtal, ako vysvetlí ľuďom, ktorí po avizovanom rušení oddelení a lôžok budú musieť cestovať za ošetrením, že poisťovne môžu dosahovať zisky. Branislav Ondruš (Smer-SD) doplnil, že voľné použitie zisku, aj keď s obmedzeniami, je v období, keď do slovenského zdravotníctva nejde dostatok zdrojov, neodôvodnený. „Ja si myslím, že to bude mať dopad na pacientov,“ vyhlásil. Ak zákon začne platiť, podľa neho sa v budúcnosti určite nájde skupina pacientov, ktorí budú môcť povedať, že ich potreby po zdravotnej starostlivosti nie sú plne uspokojené.

„Vravieť o amorálnosti zisku v zdravotníctve je, ako keby sme hovorili, že poľnohospodár je amorálny, lebo dosahuje zisk na základe toho, že sme hladní, alebo že hrobár je amorálny, lebo žije zo smrti, to je hlúposť,“ vyhlásil v rozprave k zákonu Peter Kalist (SaS). Ten zároveň upozornil, že po rozhodnutí Ústavného súdu SR nastala situácia, že poisťovne môžu využívať svoj zisk neobmedzene a nemusia z neho ani platiť dane. Schválená novela zavádza obmedzenia. Opoziční poslanci podľa neho nepodporením novely priamo vravia, aby si poisťovne vyplatili celý zisk a nemuseli z neho platiť dane.

Obmedzenie použitia zisku zdravotných poisťovní presadila bývalá vláda na čele s Robertom Ficom koncom februára 2008. V januári tohto roka však Ústavný súd SR rozhodol, že ustanovenia nie sú v súlade s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými predpismi a dohovormi. Národná rada SR je tak povinná do šiestich mesiacov od zverejnenia nálezu uviesť napadnuté ustanovenia do súladu s uvedenými dokumentmi.

Schválená novela prináša aj ďalšie zmeny

Okrem iného ruší tzv. koncovú sieť nemocníc, ktorú aktuálne tvoria všetky štátne zariadenia plus Onkologický ústav sv. Alžbety. S nimi zdravotné poisťovne musia uzatvoriť zmluvy. Úpravy však čakajú aj na pevnú sieť. Tá v súčasnosti nie je stanovená ako menný zoznam. Určuje iba 37 regiónov, v rámci ktorých musí poisťovňa uzavrieť zmluvu s aspoň jednou nemocnicou, zároveň však stanovuje niekoľko požiadaviek, ktoré takéto zariadenie musí spĺňať. Teraz ju rezort zdravotníctva zadefinoval tak, aby mal poistenec bez ohľadu na to, kde sa nachádza, najbližšieho poskytovateľa v pevnej sieti priamo v okrese alebo v niektorom zo susedných okresov.

Do zákona sa na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu dostala povinnosť zdravotnej poisťovne uzatvárať zmluvy s poskytovateľmi, ktorí nie sú verejne dostupní a poskytujú zdravotnú starostlivosť poistencom vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody. Poslanci odsúhlasili aj pozmeňujúci návrh, ktorý dáva predpoklad pre zmeny súčasného modelu prerozdeľovania. Naopak, nehlasovali o pozmeňujúcom návrhu Andreja Kolesíka (Smer-SD), aby sa zrušila povinnosť študentov nad 30 rokov platiť zdravotné odvody. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika ide nad rámec prerokovávaného zákona.

Novela rieši aj komplexnú právnu úpravu prevodu poistného kmeňa

Navrhuje možnosť odplatného prevodu poistného kmeňa, v prípade dobrovoľného prevodu majú mať poistenci právo nesúhlasiť s prevodom vlastnej prihlášky do inej zdravotnej poisťovne. Taktiež rieši situácie, pri ktorých Úrad nad zdravotnou starostlivosťou nariaďuje prevod poistného kmeňa, či už ako súčasť nútenej správy nad poisťovňou alebo pri jej odchode z trhu. Novela mení súčasný percentuálny limit pre výdavky na prevádzkové činnosti zdravotnej poisťovne, ktorý bol doteraz stanovený pevnou percentuálnou sadbou. Sadzba limitu už nebude 3,5 % zo základu, ktorým bol a aj naďalej bude tzv. ročný úhrn, ale bude sa pohybovať od 3,3 % pri hypotetickej poisťovni s 5,4 mil. poistencov po 5 % pri začínajúcej zdravotnej poisťovni s jedným poistencom.

Návrh novely zároveň rozširuje zmluvnú voľnosť medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľom o dohodnuté dôvody na vypovedanie zmluvy po uplynutí minimálneho (12-mesačného) obdobia. Posilňuje aj kontrolnú činnosť poisťovní a rieši postupovanie ich pohľadávok. Novela ruší aj povinnosť zdravotných poisťovní predkladať vláde na prerokovanie svoje rozpočty.

Zmeny čakajú aj na poistencov

Ministerstvo umožňuje poisťovniam, aby európsky preukaz vydali poistencom na preukaz poistenca tak, aby z jednej strany bol preukaz poistenca a z druhej strany európsky preukaz a aby sa poistenec mohol pred každým poskytnutím zdravotnej starostlivosti preukázať nielen preukazom poistenca, ale aj európskym preukazom. Novinkou je tiež to, že ak je poistenec v zozname dlžníkov niektorej zo zdravotných poisťovní, bude mať nárok iba na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Ak novelu podpíše prezident bude, platiť od augusta tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav OndrušJuraj BlanárMária SabolováViliam Novotný