Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: www.thinkstockphotos.com
4. 07. 2018 11:37 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Zdravotné poisťovne dostávajú milióny eur za mŕtvych poistencov, môže za to chyba v údajoch

BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Približne 5,5 milióna eur ročne, čo je priemer za roky 2012 až 2016, dostanú zdravotné poisťovne vo forme poistného za takzvané „mŕtve duše“.

Ako vyplýva z analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií SR, sú to poistenci v evidencii poisťovní, ktorí už zomreli, ale poisťovne o úmrtí nemajú informácie. Spravidla ide o poistencov štátu, takže väčšina poistného za mŕtve duše prichádza práve zo štátneho rozpočtu.

„Poisťovne však za mŕtve duše ďalej uhrádzajú zdravotnú starostlivosť, ktorú na nich vykázali poskytovatelia (všeobecní lekári, nemocnice, lekárne a iné). Ročne tak z tohto balíka zaplatia poskytovateľom asi 350 tisíc eur,“ uviedol inštitút. V jednotlivých rokoch však boli podľa IFP často vykázané aj niekoľkotisícové náklady na zdravotnú starostlivosť ľudí, ktorí sú podľa registra fyzických osôb už niekoľko rokov mŕtvi.

Prevládajú muži

„Príčinou môže byť údajová chyba u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo zdravotnej poisťovne, ktorá vznikla napríklad pri zaznamenaní rodného čísla. Rovnako však aj nepoctivé správanie poskytovateľov,“ vysvetlil inštitút.

Mŕtve duše – ľudia evidovaní zdravotnými poisťovňami napriek tomu, že už sú mŕtvi – prevládajú najmä medzi najstaršími poistencami a sú to prevažne muži. Ľudí nad 80 rokov je v poisťovniach evidovaných o 35 tisíc viac, ako je počet obyvateľov podľa Štatistického úradu (ŠÚ SR).

„Vyššie rozdiely sú u mužov. Nesúlad medzi poisťovňami a ŠÚ SR u mužov starších ako 80 rokov je 32 %, žien v rovnakom veku je v poisťovniach o 16 % viac. V skupine poistencov vo veku 100 rokov a viac evidujú poisťovne skoro 6-násobne viac mužov a takmer 4-násobne viac žien, ako uvádza ŠÚ SR. Priemerný vek identifikovaných mŕtvych duší bol v sledovanom období 85 až 90 rokov,“ objasnila analytička IFP Michaela Černěnko.

Dôvod existencie mŕtvych duší

Existenciu mŕtvych duší pravdepodobne spôsobuje podľa inštitútu nevyraďovanie, prípadne neskoré vyradenie poistencov z evidencie po ich smrti. Zdravotné poistenie vzniká na Slovensku automaticky, narodením. Zaniká smrťou, alebo prehlásením do inej poisťovne.

„V prípadoch, ak dôjde k úmrtiu v zdravotníckych zariadeniach, je informovanosť zdravotných poisťovní pravdepodobne rýchla. V ostatných prípadoch by mali poisťovne čerpať informácie o smrti z matrík. Problémom bývajú úmrtia v zahraničí, kedy sa informácia o úmrtí na Slovensko nedostala vôbec, prípadne s výrazným meškaním,“ vysvetlila analytička.

Na mŕtve duše poisťovne evidujú vo všeobecnosti minimálne náklady, ich existencia vedie k podhodnocovaniu priemerných nákladov na staršie vekové skupiny. Podľa IFP to vedie k narastajúcej chybe odhadu budúcich nákladov na zdravotníctvo a prináša riziká pri starnutí obyvateľstva.

„Existencia mŕtvych duší spôsobuje, že ľudia nad 95 rokov sa javia v priemere zdravší ako muži vo veku 25 – 34 rokov, ktorí sú vo všeobecnosti najzdravší. Koncentrácia mŕtvych duší v niektorých vekových skupinách môže viesť k podhodnoteniu nákladovosti tejto skupiny. V konečnom dôsledku to môže ovplyvniť príjmy jednotlivých poisťovní druhýkrát – v procese prerozdeľovania poistného,“ konštatovala Černěnko.

Legislatívne zmeny

V posledných dvoch rokoch nastali viaceré pozitívne zmeny legislatívy. Od roku 2015 získavajú zdravotné poisťovne informácie o úmrtiach automaticky, vďaka čomu poklesol medzi rokmi 2014 a 2015 počet evidovaných mŕtvych duší o 37 %. Ďalšie zlepšenie môže priniesť novela zákona o zdravotnom poistení platná od januára 2018. ÚDZS bude každoročne preverovať 0,2 ‰ poistencov z hlásení zdravotných poisťovní.

Aby verejné zdroje nesmerovali na mŕtve duše, je podľa IFP potrebné úplné vyčistenie evidencie zdravotných poisťovní, pričom dôležité je aktívne preverovanie trvania poistného vzťahu u vytypovaných skupín poistencov a prepojenie už existujúcich registrov.

„Samostatný problém tvoria úmrtia v zahraničí v dávnejšej minulosti, o ktorých sa informácia na Slovensko nikdy nedostala a predstavuje tak problém aj pre iné verejné databázy. Aj inak spoľahlivý referenčný register fyzických osôb tak môže evidovať ako obyvateľov SR už dávno zosnulých v zahraničí. Pomohol by systém aktívneho preverovania vytypovaných osôb,“ uzavrela analytička.

Odporúčané články

Penzistom zostane aj po zrážkach exekúcie viac peňazí, dôvodom je výška životného minima Všeobecná zdravotná poisťovňa mení systém úhrad a piatim špecializáciám ruší limity

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.