Zdravotne postihnutí nebudú mať zľavy v zahraničí

Vozik.jpg
Foto: FreeImages.com

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) sa nezapojí do pilotného projektu Európskeho preukazu zdravotného postihnutia, ktorý by umožnil slovenským držiteľom preukazu ZŤP využívať vo vybraných krajinách Európskej únie zľavy v oblasti kultúry, športu, cestovného ruchu, či verejnej dopravy. Informovala o tom poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská.

„Osoby so zdravotným postihnutím patria k tým, ktorí sú vo v ťažšej finančnej situácii a je mi ľúto, že nebudú môcť na rozdiel od zdravotne postihnutých z iných krajín EÚ profitovať zo zliav v zahraničí.“ hovorí europoslankyňa a podpredsedníčka skupiny pre práva osôb so zdravotným postihnutím Jana Žitňanská (NOVA).

Dôvodom je nedostatok času

Ako dôvod nezapojenia sa do pilotného projektu ministerstvo práce v odpovedi europoslankyni uvádza nedostatok času na zmenu vnútroštátnej legislatívy a neexistujúcu legislatívu na európskej úrovni. Otvorenie výzvy počas letných prázdnin podľa Jany Žitňanskej nebolo zo strany Európskej komisie najšťastnejšie, no rovnako ako komisárka Marianne Thyssenová tvrdí, že ako dôvod pre nezapojenie to neobstojí.

„Komisia už v roku 2013 založila pracovnú skupinu, ktorá o podobe preukazu diskutovala na pravidelných stretnutiach. Na týchto stretnutiach bol prítomný aj zástupca slovenského ministerstva práce,“ vysvetľuje Žitňanská.

Opatrenie sa nezačína od nuly

„Opatrenie sa nezačína od nuly. Projektová pracovná skupina pracovala na základných prvkoch systému približne dva roky a projekt nevyhnutne neznamená zavedenie zmien do vnútroštátnych systémov alebo právnych predpisov. Ak by boli nejaké zmeny potrebné, môžu sa vykonať počas obdobia realizácie projektu“ píše vo svojom stanovisku komisárka Marianne Thyssenová.

Návrh projektu, v ktorom si členské štáty mohli sami určiť, aké výhody a v ktorých oblastiach, chcú poskytnúť zdravotne postihnutým z iných členských štátov, bolo možné predkladať od 10. júla 2015, kedy bola výzva zverejnená. Európska komisia zároveň vyčlenila na podporu spomínaného preukazu 1,55 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Žitňanská
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina