Zdravotné sestry ukončili stanovačku, predstavili deklaráciu

Protest sestier
Rozhodnutie protestovať podporila aj skutočnosť, že ministerka zdravotníctva na poslednom spoločnom stretnutí oznámila, že na vyššie platy sestier nie sú v súčasnosti zdroje. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Protestujúce sestry a pôrodné asistentky strávili i druhú a zároveň poslednú noc pod stanmi.

V piatok poobede táborisko zabalia a trojdňové protestné zhromaždenie pred úradom vlády sa skončí.

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká uviedla, že z akcie odchádzajú unavené, ale so vztýčenou hlavou a vnútorne posilnené v presvedčení, že pre víťazstvo v tomto ich boji musia ešte viac zintenzívniť úsilie. Informovať o ďalších krokoch teraz však verejnosť nechcú.

Obrazom: Sestry stanovali pred úradom vlády

Sestry predstavili deklaráciu

Vláde i parlamentu predložili Deklaráciu požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek so šiestimi bodmi.

Požadujú v nej dofinancovanie zdravotného systému, tak aby platba štátu bola primeraná výdavkom na poistenca štátu, aby sa zabezpečili minimálne platové nároky sestier zákonom, ktorý bude v súlade s ústavou a krytý dostatkom finančných zdrojov, a to v rozsahu pôvodného zákona o minimálnych mzdových nárokoch.

Odbory i komora žiadajú aj dodržiavanie minimálneho počtu sestier na pacienta, pre zvýšené ohrozenie chorobami lieky bez vysokých doplatkov, či vzhľadom k náročnosti ich povolania aj skrátenie pracovného času všetkých zdravotníkov vo viaczmennej prevádzke na 35 hodín.

„Žiadame, aby Vláda SR zabezpečila financie na poskytovanie riadnej zdravotnej starostlivosti aj v zariadeniach sociálnych služieb a zabránila obchádzanie zákona o minimálnych nárokoch sestier delením úväzkov, či zastrenou pracovnou náplňou,“ vyhlásila prezidentka komory sestier Iveta Lazorová.

Vyjadria sa k Ficovej ponuke

Sestry
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Termíny do kedy by sa jednotlivé body deklarácie mali naplniť zatiaľ nestanovili. Dokument odovzdali priamo predsedovi Vlády SR Robertovi Ficovi.

„Deklaráciu, ktorú sme odovzdávali včera (štvrtok, pozn. red.) pánovi premiérovi, sme mu odovzdali na záver nášho stretnutia, čiže je potrebné, aby sa s ňou oboznámil tak pán premiér, ako aj pani ministerka,“ povedala Lazorová.

Stanovisko k deklarácií od nich sestry očakávajú budúci týždeň, kedy sa zároveň vyjadria k ponuke, ktorú im dal predseda vlády.

Ten ponúkol, že sestrám zagarantuje platy nielen v nemocniciach patriacich pod ministerstvo zdravotníctva, ale aj v tých, ktoré sú v pôsobnosti Vyšších územných celkov a miest, a to na úrovni zákona, ktorý ústavný súd vyhlásil v lete tohto roka za protiústavný.

Takto by sa ošetrili platy sestier v zdravotníckych zariadeniach patriacich pod verejný sektor. „Na našu otázku, čo s neštátnymi zariadeniami nám odpovedal (premiér, pozn. red.), že nebude nalievať peniaze Pente a iným finančným skupinám a preto sestry, ktoré tam pracujú, nech idú stanovať pred Pentu,“ uviedla Lazorová. Komora i odbory sa však už vyjadrili, že garanciu platov chcú pre všetky sestry.

Venovali sa aj pacientom

Protest sestier
Foto: SITA/Ján Slovák

Ako sestry avizovali, piatok bol venovaný práve pacientom. V tomto duchu im vo svojom stanovom mestečku ponúkali poradenstvo pri zdravotných problémoch či meranie tlaku. Podľa Kaveckej však tých, ktorí prišli, viac trápili politické problémy ako zdravotné.

Ráno sa sedem sestier odhodlalo darovať aj krv. „Trom kolegyniam zobrali krv, štyri neuschopnili, ale vyjadrili sme týmto gestom to, že naozaj sme tu boli vždy pre pacienta a pre pacienta sme schopné urobiť všetko,“ uviedla Kavecká.

Do táboriska prichádzali svoje kolegyne podporiť aj ďalšie sestry. Podporu dostávali protestujúce zdravotníčky aj cez sms, maily či telefonáty. „Tak isto občania, večer nám opäť priniesli od sladkostí, cez kávy, čaje. Som veľmi prekvapená, ako je verejná mienka na našej strane,“ povedala Kavecká.

Do stanového mestečka sestier postupne počas všetkých troch dní zavítali i prezidentskí kandidáti Andrej Kiska, Peter Osuský, či naposledy Ján Čarnogurský.

Sestry stanovali pred úradom vlády od stredy do piatka. Takouto formou protestu sa snažili poukázať na problémy zdravotníctva. Medzi inými i na zákon, ktorý im mal od apríla minulého roka garantovať minimálne mzdy od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe. Ústavný súd SR však účinnosť zákona v lete minulého roka pozastavil, a v júni toho roka rozhodol, že je protiústavný. Za tento zákon hlasovalo 141 poslancov Národnej rady SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIveta LazorováJán ČarnogurskýMonika KaveckáPeter Osuský