Zdravotníci chcú garanciu platov pre všetky nemocnice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekári
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Zástupcovia zdravotníkov i naďalej trvajú na svojej požiadavke, aby sa platy zákonom ošetrili nielen v prípade štátnych ale i neštátnych nemocníc.

Opakovane ju tlmočili ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej na spoločnom rokovaní k legislatívnemu návrhu rezortu, ktorý rieši odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov s výnimkou lekárov. Rezort zdravotníctva i naďalej hovorí o tom, že mzdy môže garantovať len vo svojich zdravotníckych zariadeniach. Na tomto argumente postavil i svoj návrh. Platiť má len pre štátne nemocnice.

Platová úprava

Prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov (SKMTP) Janka Strápková trvá na to, že pokiaľ sa bude robiť platová úprava u zdravotníckych pracovníkov, musí sa urobiť u všetkých, a teda nielen v zariadeniach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. „To je základná vec, ktorú my požadujeme, aby to bolo pre všetkých rovnaké,“ povedala po rokovaní Strápková.

S takýmto delením nesúhlasí ani Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Pripomína, že zastupuje zdravotníčky, ktoré pracujú v rôznych typoch zdravotníckych zariadení. Argumentujú najmä tým, že za rovnakú prácu patrí zamestnancovi rovnaká odmena.

Komora pripravila i vlastný návrh mzdového zákona, ktorý počíta so všetkými sestrami a pôrodnými asistentkami. Rovnaký postoj zdieľa aj Slovenský zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ), ten navyše požaduje, aby návrh ministerstva zdravotníctva (MZ) ošetroval platy nielen zdravotníkov, ale všetkých pracovníkov zdravotníckych zariadení.

Garancia pre všetkých

Peniaze, euro

Rezort opakovane prízvukuje, že dosah má len na svoje nemocnice. „Od začiatku si stojíme za tým, že iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach môžeme dať garanciu všetkým zdravotníkom, že to, čo povieme, to, čo nadefinujeme a napíšeme, budeme aj napĺňať,“ uviedla riaditeľka komunikačného odboru MZ Zuzana Čižmáriková.

Rezort odprezentoval svoj návrh ešte v novembri minulého roka. Jeho základnou myšlienkou bolo upratať platy zdravotníkov v štátnych nemocniciach do koeficientov, ktoré boli prepočítané na ich aktuálne mzdy.

Ministerstvo hovorilo o takzvanom nulovom variante, čo znamenalo, že platy neupravuje ani smerom nadol ani nahor, len odráža súčasný stav. MZ medzičasom koeficienty mierne navýšilo, podľa zdravotníkov však bude ešte potrebné urobiť v nich poriadok. „Neboli to markantné navýšenia, aj vzhľadom na to, že sa to považovalo za nulový návrh,“ skonštatoval predseda SOZ Anton Szalay po stretnutí s ministerkou.

Ten podotýka, že niektoré koeficienty nie sú navrhnuté podľa reálne vykonávaných prác. Ako príklad uvádza laboratórnych diagnostikov, ktorých práca je obdobne náročná ako práca lekárov, no ich koeficient odmeňovania je podstatne nižší. Obdobný postoj má aj prezidentka SKMTP. Podľa nej sa budú musieť koeficienty pri väčšine povolaní ešte dopracovávať. „Snažíme sa, aby boli jednotlivé pracovné činnosti v rôznych povolaniach zrovnoprávnené,“ skonštatovala Strápková. Zúčastnené strany sa nateraz dohodli, že budú rokovať ďalej.

Platy sestier

Komora sestier vypracovala vlastný legislatívny návrh, ktorý ošetruje len platy sestier a pôrodných asistentiek, a v ňom i vyššie koeficienty ako tie, čo navrhuje MZ. Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová podotkla, že návrh samostatného zákona pripravili na základe požiadaviek svojich členov, o výške koeficientov sú však pripravení rokovať.

Podľa ich návrhu by napríklad plat absolventky mal začínať na 925 eurách, postupne s pribúdajúcimi rokmi praxe by sa mohol vyšplhať aj na viac ako 2 000 eur. „Základné princípy by sme radi zachovali, ako zákaz delenia úväzkov, a ošetriť platy sestier a pôrodných asistentiek bez ohľadu na zriaďovateľa,“ uviedla Lazorová. O svojom zákone komora s ministerskou na stretnutí nerokovala, podľa sestier nebol priestor, veria však, že ešte budú mať príležitosť.

Ministerstvo nateraz tvrdí, že chce vypracovať model pre štátne zdravotnícke zariadenia, upraviť koeficienty a ukázať, ako by mal byť v štátnych nemocniciach nastavený poriadok. „Veríme, že tento model bude inšpiratívny aj pre ostatných zriaďovateľov nemocníc natoľko, aby sa aspoň začali približovať k tomu, čo máme nastavené v štátnych nemocniciach,“ povedala Čižmáriková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton SzalayIveta Lazorová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR