Zdravotníci varujú rodičov, deťom hrozia úpaly i úrazy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Leto, pocasie, teplo, pitny rezim, dieta, voda, ho
Dieťa vychutnávajúce si letnú horúčavu v bazéne. Pitný režim je v extrémnych horúčavach pre deti alfou a omegou celého dňa. Deti sú na nedostatok vody citlivejšie. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) varuje rodičov detí pred letnými nástrahami, ktoré vyplývajú z teplého počasia. Jedným z rizík, ktoré hrozia deťom, je napríklad úpal.

Vzniká priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok dieťaťa a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. Informoval o tom hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný s tým, že deti by počas horúcich dní mali nosiť ľahký, svetlý, vzdušný odev, pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používať krém proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom.

Najlepšia od smädu je čistá voda

Aj stravovanie detí v letnom období by sa malo riadiť zásadami, ktoré eliminujú riziko poškodenia zdravia. To môže vyplývať z konzumácie epidemiologicky nevyhovujúcich potravín. Sú to predovšetkým rýchlo sa kaziace potraviny ako napríklad údeniny, mäkké salámy, rôzne typy majonézových šalátov, niektoré mliečne produkty, cukrárenské výrobky či zmrzlina.

Základnou zásadou je dôkladné chladenie všetkých druhov potravín, ktoré by pri ich nesprávnom uskladnení mohli predstavovať potenciálne riziko pre zdravie. Ďalším dôležitým opatrením je uprednostňovanie bezpečných potravinárskych produktov, ktoré nepredstavujú pre detský organizmus riziko. Mimoriadne dôležité je v tomto období dodržiavať pitný režim. Na uhasenie smädu je vhodná voda, minerálne vody a nesladené ovocné čaje.

V lete sa zvyšuje aj riziko vzniku úrazov

Hygienici upozorňujú aj na zvýšenú úrazovosť u detí v letných mesiacoch, keďže sa viac venujú najrôznejším druhom športu. Na vysokej úrazovosti detí sa podieľa tiež cestná premávka.

„Je nevyhnutné dbať na to, aby dieťa pri športovaní zachovávalo niektoré bezpečnostné opatrenia, ako napríklad nosenie chráničov na rukách a nohách pri korčuľovaní, nosenie bezpečnostnej prilby pri bicyklovaní a korčuľovaní či dodržiavanie pravidiel cestnej premávky,“ uvádza Rovný a dodáva, že zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, deti by si mali robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11:00 a 15:00 sa nevystavovať slnečným lúčom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Rovný
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR