Združenie miest a obcí má nového predsedu, Dvonč končí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ZMOS
Zľava: Výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány, podpredseda ZMOS a predseda komory miest Vladimír Bajan, prvý podpredseda ZMOS Michal Sýkora, predseda vlády SR Robert Fico, prezident SR Andrej Kiska, predseda ZMOS Jozef Dvonč, predseda parlamentu Peter Pellegrini, podpredsedníčka ZMOS a predsedníčka komory obcí Viera Krakovská, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška počas 26. snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Novým predsedom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) je starosta obce Štrba Michal Sýkora. Zvolili si ho delegáti 26. snemu združenia v bratislavskej Inchebe.

Sýkora bude predsedom štyri roky, vo funkcii vystrieda primátora Nitry Jozefa Dvonča. O post šéfa ZMOS sa okrem Sýkoru uchádzal i starosta obce Píla Radovan Mičunek. Kandidátov na predsedu navrhli regionálne združenia, 25 z nich navrhlo Sýkoru, dve podporili kandidatúru Mičuneka.

Nový predseda verí, že sa im bude dariť

Michala Sýkoru na sneme v tajnom hlasovaní zvolilo 69,5 percenta delegátov, jeho protikandidáta Radovana Mičuneka 29,5 percenta. Jedno percento hlasov bolo neplatné. „Som presvedčený, že sa nám bude spolupráca dariť. Zároveň som rád, že sa postupne otvárajú veci, na ktoré poukazujeme a je ich treba doriešiť,“ povedal novozvolený predseda ZMOS. Delegátov vyzval k dôvere a pozitivizmu.

„Keby som nebol pozitívne naladený, o túto funkciu by som sa neuchádzal,“ poznamenal. Nový predseda verí, že sa im bude dariť, že budú vecne riešiť problémy, budú čitateľní a že svojimi argumentmi dokážu presvedčiť partnera o svojej pravde.

Sýkora patrí k zakladajúcim členom ZMOS

Michal Sýkora sa narodil 5. apríla 1953 v Štrbe. Starostom obce je od roku 1990. Pôsobil však aj v rôznych orgánoch a komisiách Národnej rady SR, vlády či rezortu vnútra v súvislosti s reformou verejnej správy na Slovensku. Od roku 1991 do 2011 bol členom rady vlády SR pre verejnú správu a dodnes je poslancom Prešovského samosprávneho kraja.

Patrí medzi zakladajúcich členov ZMOS. V rokoch 1991 až 1993 bol jeho podpredsedom, od 1993 do 2011 predsedom. Dodnes bol prvým podpredsedom združenia.

Od roku 1990 do 2001 bol predsedom Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí, od roku 2005 dodnes je jeho podpredsedom. Toto združenie je jedným zo 60 regionálnych na Slovensku.

Delegáti nehovoria smerom dopredu, tvrdí Dvonč

Dvonč má pocit, že delegáti aktuálneho snemu nehovoria smerom dopredu, ale stále sa vracajú k rovnakým témam a hľadajú vinníka. Ono to však podľa neho nie je také jednoduché, a to najmä v partnerskom vzťahu s vládou či parlamentom, treba vždy hľadať kompromis. „A vždy si treba uvedomiť, že rokujú dve strany a nielen jedna, ktorá si kladie požiadavky, a tým sa automaticky vyhovie,“ povedal s tým, že samospráva nie je jediná vo verejnej správe.

Samotný snem však expredseda zhodnotil pozitívne, čo sa ukázalo aj na jeho účasti. Z 2700 členov združenia prišlo do bratislavskej Incheby 1200 delegátov. „Snem bol pripravený veľmi starostlivo, aj účasť bola pomerne veľká,“ poznamenal. ZMOS má podľa jeho slov dobré postavenie, o čom svedčí i návšteva všetkých troch ústavných činiteľov. „Ukážte mi jednu organizáciu, keď na úvod jej snemu príde takéto reprezentatívne zloženie,“ povedal Dvonč.

Dvoč je rád aj za kritické hlasy

Bývalý šéf združenia je však rád aj za kritické hlasy delegátov snemu, pretože ako povedal, „dá sa na nich stavať, dajú sa hľadať riešenia, dajú sa dať dokopy a môžeme ich riešiť, rokovať o nich či niečo legislatívne upravovať“. „Môžeme sa o to pokúšať, no nikdy nenaplníme všetky želania, ktoré jednotlivé obce a mestá majú. Niektoré problémy sú skutočne individuálne a ťažko sa na ne hľadá nejaká spoločný meter,“ priblížil.

Opätovné zvolenie Michala Sýkoru za predsedu združenia ho teší, pretože ZMOS podľa jeho slov zrejme nestratí kontinuitu. Do budúcna by sa podľa neho malo hovoriť o modernizácii samospráv, ako aj o zákone o obecnom zriadení. Pripomienky snemu vyhodnotí Rada ZMOS, snem určí priority a rada sa bude následne na ne snažiť reagovať, vysvetlil Jozef Dvonč.

Snem vytýčil niekoľko priorít

ZMOS musí v nasledujúcich rokoch vyriešiť viacero vecí, 26. snem vytýčil niekoľko priorít. „Najpodstatnejšou prioritou je finančné zabezpečenie samosprávy, pretože niet samosprávy bez dostatku peňazí, to sme vždy hovorili, že je potrebné zabezpečiť peniaze, aby boli ľudia na základe výkonu kompetencií spokojní,“ povedal na tlačovej konferencii po sneme Sýkora.

Združenie by podľa jeho slov chcelo mať v budúcom roku toľko prostriedkov, ako to bolo kedysi. Pre sľub premiéra Roberta Fica o 70-percentnom podiele na daniach z príjmov fyzických osôb by sa tak malo podariť zabezpečiť pre mestá a obce ďalšie služby.

Snem si ako jednu z priorít určil i fiškálnu decentralizáciu vlastných príjmov. „Na jednej strane sa usilujeme o peniaze, aby sme mali viac z podielových daní, no na strane druhej nám utekajú inými cestami. Dostaneme kompetenciu, nevieme akú a až potom vidíme, koľko to stojí,“ vysvetlil predseda s tým, že budú musieť byť preto v strehu.

ZMOS chce presadzovať zmeny aj v prípade zákona o verejnom obstarávaní

Úloha na najbližšie roky sa však týka i školstva. Združenie podľa Sýkoru veľa diskutovalo o postavení zriaďovateľa, aby mal väčšie zastúpenie v radách škôl, teraz má tretinu. „Nakoniec to vyzerá tak, že by sme sa mali vyjadriť k voľbe riaditeľa,“ poznamenal. Problém však vidí aj v prípade materských škôl, ktoré by mali prejsť pod štát. ZMOS s tým však nesúhlasí, pretože to je originálna kompetencia samospráv. „Je to najbližšie pri nás, vieme, aký je vývoj v prípade materských škôl a vieme si to regulovať,“ povedal novinárom.

ZMOS chce taktiež presadzovať, aby sa niektoré veci zjednodušili, určite aj toto bude jeho snahou v legislatívnej oblasti. Zmeny chce presadiť napríklad v prípade zákona o verejnom obstarávaní. Podporu v tomto smere v utorok 28. apríla na sneme vyjadrili i prezident Andrej Kiska a predseda vlády Robert Fico.

„Je to pozitívna správa, že nás podporia v tom, aby sme mali zvýšený limit na verejné obstarávanie. Verím, že budeme úspešní aj v NR SR a limit bude zvýšený na päťtisíc eur,“ povedal Michal Sýkora s tým, že to samosprávam zjednoduší život. Zaoberať sa budú tiež stavebným zákonom či modernizáciou samospráv. „To je veľká úloha,“ priblížil. Ak sa im trochu podarí posunúť veci dopredu, bude to dobré.

Sýkora zhodnotil snem pozitívne

„Každá obec má právo na samosprávu, no na druhej strane treba povedať, že keď niet toho, kto by to chcel vykonávať, mala by byť samospráva presunutá do vedľajšej obce. No o tom musí rozhodnúť štát,“ vysvetlil. Dnes na to existuje legislatíva, no štát do toho nechce ísť, aby sa nevyvolávalo napätie, pripomenul. „Takže budeme musieť aj my do toho vstúpiť cez naše regionálne zduženia,“ doplnil.

Nový predseda ZMOS-u snem zhodnotil pozitívne, rovnako tiež 25 rokov jeho existencie. „Posolstvá, ktoré sme na sneme od delegátov dostali, sú dobré a budeme na nich stavať. Čas ukáže, ako sa nám bude dariť napĺňať predstavy našich kolegov,“ uviedol. ZMOS urobil podľa neho kus roboty, jeho mestá a obce sa zmenili k lepšiemu a má našliapnuté k tomu, aby sa to ešte zlepšovalo. „ZMOS tu bude pôsobiť ešte dlhé roky a samospráva, keďže je zakotvená v ústave, tu bude naveky. Verím, že ľudia budú neustále jej systém zdokonaľovať,“ povedal na záver Sýkora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaJozef DvončMichal SýkoraRobert Fico
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska