Združenie sudcov má pripomienky k reforme justície, zaslali ich Čaputovej, Ficovi aj Pellegrinimu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Sopoliga
Prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

Združenie sudcov Slovenska (ZSS) zaslalo v súvislosti so zmenou ústavného zákona podnety na vyslovenie jeho nesúladu s ústavou. V tlačovej správe o tom informoval prezident ZSS Juraj Sopoliga.

Pri prijímaní novely ústavného zákona súvisiaceho s prokuratúrou a sudcami nebolo podľa Sopoligu prihliadané na argumentáciu oponentov, vďaka čomu naďalej trvá pochybnosť o ich súlade s ústavou.

Pochybnosť o súlade s ústavou

Podnety boli adresované prezidentke, vedúcim predstaviteľom politických strán Smer–SD a Hlas–SD, generálnemu prokurátorovi a členom Súdnej rady SR.

V časti ústavného zákona týkajúceho sa sudcov je podľa ZSS pochybnosť o súlade s ústavou v oblastiach zúženia ústavnej kompetencie ústavného súdu, vypustenia súhlasu ústavného súdu na väzbu sudcu všeobecného súdu a generálneho prokurátora či v definícii o autonómnosti a nie nezávislosti súdnej rady.

ZSS má pochybnosť o súlade s ústavou aj v oblastiach, ktoré sa týkajú odvolania členov súdnej rady kedykoľvek bez uvedenia dôvodu, zákazu ustanovenia sudcov za členov súdnej rady orgánmi zákonodarnej a výkonnej moci.

Výrazné zúženie imunity sudcov

Za problematické považuje aj preloženie sudcu bez jeho súhlasu pri organizačných zmenách na akýkoľvek súd či výrazné zúženie trestnoprávnej imunity sudcov všeobecných súdov.

V zákone o prokuratúre je podľa ZSS v možnom nesúlade s ústavou zrušenie inštitútu odmeny a výrazné zúženie príplatku k nemocenskému.

Oslovené strany by preto mali podľa Sopoligu podať podnet na Ústavný súd SR, ktorý by mal rozhodnúť o súlade alebo nesúlade ústavného zákona s ústavou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Sopoliga
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRHlas - sociálna demokraciaSMER-SDSúdna rada SRZdruženie sudcov Slovenska