Združenie taxikárov víta opatrenia proti službe Uber, súd v Bratislave rozhodol o konci činnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Taxi
Foto: archívne, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT) privítalo právoplatné a vykonateľné rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I o neodkladnom opatrení voči spoločnosti Uber. Toto rozhodnutie považuje za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb.

Uber podľa súdu musí prestať prevádzkovať alternatívnu taxislužbu v SR spôsobom, ktorý nespĺňa požiadavky na prevádzkovanie taxislužby podľa zákona o cestnej doprave z roku 2012. Je pritom povinný zdržať sa sprostredkúvania spornej taxislužby osobám nespĺňajúcim požiadavky na prevádzkovanie taxislužby podľa uvedeného zákona. Agentúra SITA požiadala o reakciu na rozhodnutie súdu aj spoločnosť Uber.

Taxislužba v rozpore so zákonom

„Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom, poškodzujú podnikateľské prostredie. Nakoľko sa jedná o neodkladné opatrenie, ktoré je vykonateľné, mala by spoločnosť Uber tieto služby prestať poskytovať bezodkladne,“ uviedol pre agentúru SITA predseda OZKT Matej Krampl.

„Lehota na podanie odvolania márne uplynula a z toho dôvodu je toto uznesenie právoplatné a možnosť odvolania v tomto prípade neexistuje,“ dodal.

Súd rozhodol o neodkladnom opatrení voči Uberu ešte 16. februára na podnet OZKT s tým, že uznesenie nadobudlo vykonateľnosť 22. februára a právoplatnosť 13. marca. Rozhodnutie súdu, vrátane vytvorenia doložky právoplatnosti a vykonateľnosti z 26. marca, zverejnilo v pondelok združenie taxikárov na svojej facebookovej stránke.

Služby cez mobilnú aplikáciu

Uber podľa súdu zároveň musí prestať prevádzkovať taxislužbu pomocou osôb, resp. sprostredkúvať ju osobám, ktoré nespĺňajú požiadavky kladené na vodiča taxislužby. Takisto musí zastaviť túto činnosť, alebo sprostredkúvať ju pomocou vozidiel, ktoré nespĺňajú požiadavky na vozidlo taxislužby.

Spoločnosť je tiež povinná zdržať sa uzavierania zmlúv o preprave osôb prostredníctvom osôb, ktoré nespĺňajú požiadavky na vodiča taxislužby, ako aj úkonov, ktorými sprostredkúva možnosť uzavrieť zmluvu o preprave osôb osobám nespĺňajúcim tieto požiadavky.

Uber pôsobí na Slovensku iba v Bratislave od augusta 2015 na základe využívania mobilnej aplikácie, od začiatku jeho činnosti poukazovali bežní taxikári na to, že nespĺňa podmienky na základe zákona o cestnej doprave.

Neférová konkurencia

Súdny dvor EÚ 21. decembra 2017 rozhodol, že alternatívna taxislužba Uber je prepravná spoločnosť a členské štáty EÚ ju môžu regulovať na základe svojej legislatívy. O vyjadrenie súdu požiadala španielska taxislužba, podľa ktorej pobočka Uberu v Barcelone pôsobí ako neférová konkurencia.

Najvyšší súdny tribunál EÚ sa stotožnil s právnym názorom svojho generálneho advokáta Macieja Szpunara. Ten ešte vlani v máji konštatoval, že Uber poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu komplexný systém mestskej dopravy, ktorý môžu štáty regulovať. Uber preto nemôže vystupovať ako „sprostredkovateľ informácií o službe“, na ktorého podnikanie sa vzťahujú pravidlá EÚ o slobodnom poskytovaní služieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvor