Zelená reforma je pochovaná, EÚ schválila len súbor výnimiek

Poľnohospodárstvo
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Rada ministrov pre poľnohospodárstvo Európskej únie pochovala tento týždeň v utorok nádeje na ozelenenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Ján Gúgh z SOS/BirdLife, výsledkom schválenia reformy je súbor výnimiek, pochybných možností v súvislosti s ozelenením, ako aj odmietnutie povinnosti rešpektovať základnú legislatívu, napríklad smernicu o vodách, pesticídoch a umožnenie dvojitých platieb za vykonanie tej istej činnosti.

Reforma skončila ako natretie slabo zeleným náterom

„Už niet pochýb o tom, že to, čo mala byť pôvodne zelená reforma a spôsob ako prinavrátiť súčasnej politike legitimitu v očiach občanov, skončilo ako natretie súčasnej politiky slabo zeleným a veľmi nekvalitným náterom,“ uviedla Tatiana Nemcová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Zároveň dodala, že je neuveriteľné, že v čase krízy ministri poľnohospodárstva odsúhlasia dvojité platby za vykonanie jednej činnosti a dotácie subjektom, ktoré nedodržujú zákon.

Keďže ani pozícia rady, ani minulotýždňové hlasovanie parlamentu nie je dôvodom na optimizmus, vkladajú všetky nádeje do komisára EÚ pre poľnohospodárstvo Daciana Cioloşa, že bude pevne stáť za základnými princípmi reformy, ktorú predložil pred dvoma rokmi, a že nepodporí dohodu.

Tá podľa Gúgha poškodí životné prostredie a negatívne zasiahne farmárov, ktorí hospodária trvalo-udržateľným spôsobom a zásadne naštrbí kredibilitu Spoločnej poľnohospodárskej politiky v očiach verejnosti.

Nasledujú neverejné rokovania

Konečná dohoda o budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorá sa očakáva v júni, bude teraz predmetom neverejných rokovaní medzi Európskym parlamentom, Radou a Európskou komisiou.

Ozelenenie (greening) Spoločnej poľnohospodárskej politiky je súbor postupov, ktoré sú prospešné pre životné prostredie a ochranu klímy. Spočíva najmä v striedaní plodín na ornej pôde, pričom stanovuje, že na danej výmere sa musia striedať minimálne tri plodiny.

Ozelenenie poľnohospodárstva zahŕňa aj opatrenia na podporu ekologického poľnohospodárstva. Je podmienkou pre udeľovanie 30 percent priamych platieb pre farmárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom