Zelenskyj sa nebojí prepisu telefonátu s Trumpom, ktorý vyvolal v USA proces impeachmentu

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že jeho vyjadrenia z telefonátu s jeho americkým kolegom Donaldom Trumpom, ktorý vyvolal proces impeachmentu voči šéfovi Bieleho domu, nemali byť zverejnené.

„Myslím, že takéto veci, ako sú rozhovory medzi hlavami nezávislých štátov, by nemali byť uverejnené,“ povedal politik novinárom na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku.

Vyšetrovanie pre údajnú korupciu

Ako však dodal, zverejnenia prepisu telefonátu „sa nebojí“ a nikto na neho nemôže vyvíjať tlak. Či ho Biely dom upozornil na uverejnenie prepisu, nepovedal.

Biely dom v stredu zverejnil hrubý prepis Trumpovho telefonátu so Zelenským z 25. júla, ktorý dokazuje, že americký prezident žiadal, aby Ukrajina vyšetrovala demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena a jeho syna Huntera pre údajnú korupciu.

Trump v stredu na stretnutí so Zelenským v New Yorku povedal, že na neho nevyvíjal žiaden tlak. Prepis však ukazuje, že ho opakovane nabádal, aby spolupracoval s americkým generálnym prokurátorom a jeho osobným právnikom pri vyšetrovaní bývalého amerického viceprezidenta.

Telefonát prezidentov je predmetom sťažnosti, ktorú na Trumpa podal informátor, a tiež základom rozhodnutia predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov, demokratky Nancy Pelosiovej, začať proces impeachmentu, pripomína agentúra AP.

Kritika Merkelovej aj Macrona

Podľa Zelenského je vyšetrovanie Bidenovcov len jedným z „mnohých prípadov, o ktorých sa rozprávam s lídrami iných krajín“. Hoci vie, že je to v Spojených štátoch ostro sledovaná kauza, detaily prípadu podľa jeho slov nepozná.

„Rôzni lídri sa so mnou na mnohých medzinárodných stretnutiach rozprávajú o rôznych kriminálnych prípadoch,“ povedal a poukázal na príklady z Talianska a Turecka. „O takýchto prípadoch hovorím každý deň,“ dodal.

Prepis okrem iného odhalil Zelenského kritické komentáre smerom k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Tie sa ukrajinský prezident pred novinármi pokúšal zmierniť.

„Som vďačný za akúkoľvek pomoc Ukrajine od našich európskych lídrov, od pani Merkelovej, pána Macrona a ďalších,“ povedal. Zostal však naďalej kritický voči projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý je podľa neho „veľkou hrozbou našej energetickej bezpečnosti“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpVolodymyr Zelenskyj