Zelenú žabu otvoria v auguste, saunový svet bude unikátom

Takto vyzeralo chátrajúce kúpalisko Zelená žaba v roku 2012
Unikátne kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach, ktorého bazén je čiastočne vytesaný do skaly, vzniklo v tridsiatych rokoch minulého storočia. V roku 2012 bolo sprístupnené verejnosti počas projektu Abandoned (re)creation / Opustená (re)kreácia. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA/TRENČÍN 2. apríla (WEBNOVINY) – Areál historického kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach, ktorý chátral viac ako desať rokov, otvoria v auguste. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa hlavného investora rekonštrukcie kúpaliska Zelená žaba Iva Valenta, Magda Pekařová.

Obrazom: Stav kúpaliska Zelená žaba v roku 2012

Kapacita by mala byť tisíc osôb

,,V súčasnosti je takmer dokončená VIP zóna, máme hotovú prípravu na inštaláciu bazénu a predprípravu na detský bazén, vírivky a opravu strechy,“ povedal konateľ spoločnosti Kúpele Zelená žaba Jan Svoboda a dodal, že práce sa čoskoro presunú do interiéru.

Súčasťou areálu bude aj unikátny projekt saunového sveta. Podľa slov Pekářovej nikde v strednej Európe podobný projekt nemajú. ,,Saunový svet bude umiestnený v lese, v exteriéri a v prevádzke bude denne do 22:00. Ľudia tu nájdu niekoľko sáun, odpočívadlá, chladiaci bazén, vírivku, ale tiež presklený výhľad do krajiny, navyše v celoročnej prevádzke,“ uviedla Pekařová.

Denná kapacita kúpaliska by mala predstavovať tisíc osôb. Hendikepované osoby budú môcť parkovať priamo pri areáli, ktorý bude mať bezbariérový prístup.

Obnova sa predražila o dva milióny

„Ešte pred pár mesiacmi sme sa tu schádzali v obavách a neistote, či sa pre pripomienky pamiatkarov podarí rekonštrukciu vôbec začať. Teraz verím, že všetky obavy sú zažehnané. Zelená žaba významne posilní turistický ruch v meste,“ uviedol primátor mesta Trenčianske Teplice Štefan Škultéty.

Pôvodné odhady finančných nákladov na rekonštrukciu boli šesť miliónov eur. Rozpočet na rekonštrukciu sa však zvýšil približne o dva milióny eur, z toho približne jeden a pol milióna pokryjú európskymi dotáciami. ,,Rekonštrukcia si totiž vyžiadala neplánované investície, napríklad zabezpečenie skaly proti padaniu kameňov alebo spevnenie niektorých svahov, ktorým hrozil zosuv,“ uviedla Pekářová.

Mesto spolu s investorom ešte musí doriešiť otázku dopravy a parkovania tak, aby verejnosti zaistili maximálny možný komfort.

Zelená žaba

chátrala od roku 2001, keď tam praskol bazén. Stavbu kúpaliska navrhol v 30. rokoch minulého storočia český architekt Bohuslav Fuchs v duchu medzivojnovej architektúry. Zakomponoval ho na vrch nad Trenčianskymi Teplicami. Bazén je vytesaný do skaly. Zelená žaba je jedno z dvoch kúpalísk na území Slovenska, ktoré sú pre významné architektonicko-historické hodnoty zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR.

Návrh rekonštrukcie kúpaliska vyvolal v roku 2014 spor medzi trenčianskymi pamiatkarmi a investorom, ktorý chcel do obnovy Zelenej žaby investovať šesť miliónov eur. Krajský pamiatkový úrad vydal stanovisko, v ktorom trval na zachovaní pôvodných výsuvných drevených zasklených častí so zdvíhacím mechanizmom a vstupnej časti kovových zasklených stien národnej kultúrnej pamiatky.

To však investor, ktorým sú Kúpele Zelená žaba, odmietol. Tvrdil, že objekt by po rekonštrukcii nespĺňal bezpečnostné a hygienické normy a jeho prevádzka by bola stratová. Hrozilo, že v takomto prípade od investície odstúpi. Petíciu na podporu obnovy legendárneho kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach nakoniec podpísalo 7 542 ľudí v priebehu jedného mesiaca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Škultéty