Železnice počas Levočskej púte vypravia 28 mimoriadnych vlakov

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

POPRAD 5.júla (WebNoviny.sk) – Počas púte na Mariánsku horu, ktorá sa uskutoční 7. až 8. júla, vypraví Železničná? spoločnosť Slovensko (ŽSSK) celkovo 28 vlakov. Vlaky budú premávať na trati Spišská Nová Ves – Levoča, pričom na bežnej trase vynechajú zastávku v Harichovciach a v Levočských Lúkach.

Ako informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., z odboru komunikácii Tomáš Kováč, lístky na všetkých 28 vlakov, ktorými sa cestujúci odvezú do Levoče aj z Levoče, je možné zakúpiť v pokladniciach, vo vlaku bez prirážky, prostredníctvom internetu alebo cez SMS.

Levočská púť sa každoročne koná v neogotickom kostole na Mariánskej hore, ktorá tvorí dominantu historickej Levoče. V 13. storočí bola na tomto mieste postavená kaplnka, pravdepodobne ako prejav vďaky obyvateľov Spiša za záchranu pred tatárskymi vojskami (1241 – 1242).

Na pamiatku tejto udalosti sa tu každoročne konali ďakovné procesie. V roku 1984 kostol povýšili na malú baziliku, ktorá nesie názov Bazilika Navštívenia Panny Márie. Počtom pútnikov je Levočská púť najväčšou slovenskou pútnickou akciou, na ktorej sa pravidelne stretávajú veriaci rímskokatolíckeho aj gréckokatolíckeho vyznania.

Najväčšia púť sa v Levoči uskutočnila v roku 1995, kedy sa jej zúčastnil aj Ján Pavol II. a viac ako 650-tisíc pútnikov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pavol II.Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko