Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Nová čakáreň na Hlavnej stanici
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Priestory novej čakárne pre cestujúcich na bratislavskej Hlavnej stanici. Bratislava, 14. september 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

Rekonštrukcia čakárne na Hlavnej stanici v Bratislave stála takmer milión eur, ale železnice vraj nepochybili

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) vysúťažili zhotoviteľa komplexnej rekonštrukcie priestorov bývalej reštaurácie na čakáreň na Hlavnej stanici v Bratislave vlani na jeseň formou prieskumu trhu. Oslovili tri firmy z registra svojich dodávateľov, pričom všetky predložili cenové ponuky.

Na základe elektronickej aukcie predložila najnižšiu cenu spoločnosť SP Plus, s. r. o., Trnava – 825,56 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (990,67 tis. eur vrátane DPH) – a tak zákazku získala. Železnice o tom informovali v pondelok v súvislosti s výškou nákladov na výstavbu čakárne, ktorú odovzdali do prevádzky v piatok 14. septembra.

„Rozhodujúcim kritériom vyhodnotenia bola najnižšia ponúknutá cena. Predpokladaná hodnota zákazky predstavovala 821 000 eur bez DPH,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Ďalšie dve ponuky predložili bratislavské spoločnosti Rail Group, a. s., (840 tis. eur bez DPH) a Metri, s. r. o., (855 tis. eur bez DPH).

Položky ocenené sadzobníkom UNIKA

Po elektronickej aukcii podľa železníc spracovalo oddelenie cenovej analýzy kontrolný rozpočet ŽSR s použitím cien položiek podľa databázy CENEKON 2017, ktorý obsahuje doporučené ceny. Pre položky, ktoré neboli uvedené v tejto databáze, boli použité ceny z rozpočtu projektovej dokumentácie.

Položky pre inžiniersku činnosť boli ocenené pomocou sadzobníka UNIKA.„Išlo o komplexnú rekonštrukciu niekdajšej reštaurácie, ktorá bola dlhé roky zatvorená a nijakým spôsobom nevyužívaná, priestory boli zdevastované,“ upozornila Pavliková.

Rekonštrukcia zahŕňala dve veľké miestnosti, chodbu, vstup a neverejné priestory v celkovej výmere 428,40 štvorcových metrov s výškou 7,1 metra. „Súťažil sa zhotoviteľ na základe vypracovaného projektu ako celku, ktorý riešil všetky prevádzkové súbory a stavebné objekty potrebné na komplexnú rekonštrukciu predmetných priestorov,“ priblížila Pavliková.

Postup obstarávania nikto nenapadol

ŽSR pripomenuli, že sú obstarávateľom a nie verejným obstarávateľom, pričom uvedený spôsob obstarávania je podľa nich štandardný a legitímny.

„Vyjadrenia o možnom obídení zákona považujeme za absolútne tendenčné, neopodstatnené, zavádzajúce a spolitizované s cieľom dehonestovať prvú zo zásadných, viditeľných zmien na hlavnej stanici,“ zareagovala Pavliková na medializované informácie.

Postup obstarávania rekonštrukcie podľa železníc nikto nerozporoval, ani nenapadol. Zmluva so zhotoviteľom stavby SP Plus je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv takmer rok. Vlani v októbri ju tam železnice zverejnili aj s výkazom výmer, ale pre chybu prevádzkovateľa registra mohli výkaz výmer vidieť len registrovaní užívatelia, na čo ŽSR poukázali a požiadali o nápravu. Výkaz výmer je už verejne prístupný s rozpisom položiek, čo sa na stanici urobilo.

ŽSR ako jednu z podmienok účasti v obstarávaní certifikát C4 nepožadovali, žiadali však napojenie na systém C4. „Systém C4 majú ŽSR vybudovaný od roku 2008 a je dôležitý z pohľadu bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy, kde je prvoradá spoľahlivá integrácia rôznych zabezpečovacích, informačných a kontrolných systémov do jedného,“ dodala Pavliková. To podľa nej práve umožňuje systém C4, ktorý v súčasnosti poskytujú najmenej štyri subjekty.

Odporúčané články

Do Európskeho týždňa mobility sa zapoja aj železnice, Slováci budú cestovať vlakmi za polovicu Vlaky by po modernizovanej trati Košice – Kysak mali jazdiť rýchlosťou až 160 kilometrov za hodinu

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X