Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Železnice SR by chceli v roku 2018 dosiahnuť vyrovnané hospodárenie

BRATISLAVA 26. decembra (WebNoviny.sk) – Cieľom Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) v roku 2018 je dosiahnuť vyrovnané hospodárenie s celkovými výnosmi a nákladmi v objeme 492,09 mil. eur.

Vznik novej vnútornej organizačnej jednotky

Očakávané výnosy z úhrad dopravcov za prístup k železničnej infraštruktúre sú vo výške 77,77 mil. eur pri poskytnutí kompenzácie finančných dopadov pre nákladných dopravcov za 26,5 mil. eur. Ako štátny správca železničnej infraštruktúry informoval agentúru SITA, od druhého polroku 2018 detailne sleduje vývoj nákladov a výnosov a prijíma optimalizačné opatrenia so zámerom dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

„ŽSR v roku 2018 pokračovali v zefektívňovaní činností a odstraňovaní duplicitných činností v oblasti administratívy implementáciou pripravených organizačných zmien,“ uviedol generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč.

Išlo o vznik novej vnútornej organizačnej jednotky Správa majetku Bratislava od 1. januára 2018, čiastočnú zmenu organizačného usporiadania Generálneho riaditeľstva ŽSR v Bratislave prerozdelením a kumulovaním činností v rámci rušenia niektorých odborov a prípravu nových organizačných zmien – zrušenie Závodu služieb železníc k 31. decembru tohto roka.

Uzatvorenie kontraktu s Jaguar Land Rover

„Je potrebné spomenúť uzatvorenie dlhodobého kontraktu so spoločnosťou Jaguar Land Rover Slovakia, s. r. o., na služby poskytované v Termináli intermodálnej prepravy v Lužiankach a ukončenie výberu prevádzkovateľa Terminálu intermodálnej prepravy Žilina. Oba projekty zvýšia prepravné výkony na sieti ŽSR a prispejú k napĺňaniu cieľov Bielej knihy – presun nákladnej dopravy z ciest na železnicu,“ priblížil Tkáč.

ŽSR mali k 30. novembru 13 707 zamestnancov, z toho v prevádzke 12 531 (91,4 %). Priemerná mzda za uvedené obdobie tohto roka dosiahla 1 045 eur. Odborové organizácie v rámci vyjednávania o návrhu kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020 žiadali zvýšenie tarifných miezd všetkým zamestnancom o sto eur. Tento návrh vedenie ŽSR nemôže akceptovať vzhľadom na ekonomické možnosti.

Finančné zastabilizovanie spoločnosti je prioritou

Podnikateľský plán ŽSR na rok 2019 je založený na vyrovnanom hospodárení. „Jednou z hlavných priorít ŽSR pre nasledujúce roky je finančné zastabilizovanie spoločnosti. Cestou k dosiahnutiu tohto cieľa je zmena financovania ŽSR (bez dodatočného tlaku na rozpočet verejnej správy) a zvýšenie efektívnosti práce,“ poznamenal Tkáč.

„V oblasti investícií plánujú ŽSR vypracovať návrh stratégie na investície v dlhodobom horizonte a implementovať investičný controlling a reporting do informačných systémov,“ dodal generálny riaditeľ ŽSR.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 a v Obchodnom registri SR sú zapísané od 31. decembra 1993 ako nástupca štátneho podniku. Na základe transformácie a reštrukturalizácie sa od 1. januára 2002 od ŽSR oddelila osobná a nákladná doprava. Spoločnosť má základné imanie 800,17 mil. eur, prevádzkuje 3 580 kilometrov tratí, ako aj stanice a zastávky.

Odporúčané články

Štát sa stále nevyrovnal s talianskym Enelom za privatizáciu Slovenských elektrární Proti zastaveniu starých exekúcií sú ľudia, ktorí z nich chcú profitovať, tvrdí Gál

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Doprava a infraštruktúra

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.