Železnice SR naďalej majú záujem o širokorozchodnú trať

Širokorozchodná trať
Železnice nám môžu pomôcť odľahčiť cesty a významne pomôcť aj pri znížení emisií. Foto: archívne, slanske.webzdarma.cz

PETROHRAD 17. októbra (WEBNOVINY) – Memorandum o spolupráci, ktorá má uľahčiť rozvoj a modernizáciu slovenskej dopravnej infraštruktúry, podpísali Ruské železnice a Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Informoval o tom podnik Ruské železnice.

Memorandum v piatok podpísali šéf Ruských železníc Vladimír Jakunin a generálny riaditeľ ŽSR Vladimír Ľupták. Dokument podľa vyjadrenia Ruských železníc otvára vzájomnú spoluprácu na báze konkrétnych dohôd a integračných projektov, ktoré sú súčasťou plánu na integráciu železničných sietí Ruskej federácie a Slovenska do európskeho a euroázijského dopravného systému.

Obe strany zároveň potvrdili dohodu o pokračovaní spoločného úsilia o výstavbu širokorozchodnej trate (1 520 mm) do Bratislavy a Viedne a o vybudovanie medzinárodného logistického strediska. Obe firmy sa navyše dohodli, že si navzájom zabezpečia poskytovanie efektívnych dopravných služieb, ktoré sa budú zakladať na vzájomných výhodách a dlhodobých záujmoch Ruskej federácie a Slovenskej republiky.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 rozhodnutím vlády SR o zriadení štátneho podniku. Od 1. januára 2002 sa ŽSR podľa Projektu transformácie a reštrukturalizácie rozdelili na dva samostatné subjekty – ŽSR a Železničnú spoločnosť, a.s. ŽSR majú základné imanie 800,17 mil. eur, spravujú a prevádzkujú železničnú infraštruktúru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Lupták
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky