Zem stráca hektáre lesov, odlesňovanie je globálny problém

AMAZONSKY PRALES
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 5. septembra (WEBNOVINY) – Zem prišla v roku 2014 o zalesnenie na 18 miliónoch hektároch, čo sa rovná dvojnásobku územia Portugalska a je to najviac od roku 2001. Najviac postihnuté odlesňovaním boli povodie rieky Mekong a západná Afrika, ukázala v stredu zverejnená správa organizácie Global Forest Watch, o ktorej informovala agentúra DPA.

Údaje hovoria nie len o Brazílii a Indonézii

Správa vychádza z údajov zozbieraných Marylandskou univerzitou a spoločnosťou Google. Ukázali prekvapivý trend – k veľkému odlesňovaniu došlo mimo Brazíliu a Indonéziu, ktoré sú smutne známe bezuzdným odlesňovaním, informovala tlačová agentúra DPA.

„Táto analýza zistila skutočne alarmujúci nárast odlesňovania v doteraz prehliadaných lokalitách,“ vyhlásil riaditeľ programu lesov z Inštitútu svetových zdrojov (WRI) Nigel Sizer.

Sizer upozornil, že lesy ustupujú komoditám, ako sú kaučuk, hovädzina, sója a palmový olej. Vyzval na zlepšenie dohľadu nad lesmi, aby sa zabránilo ilegálnemu odlesňovaniu, a na podporu „udržateľnej produkcie komodít“.

Prales
Foto: SITA/AP

Odlesňovanie zvyšuje teploty na Zemi

Stromy spracovávajú oxid uhličitý na kyslík a rozsiahle odlesňovanie prispieva k zvyšovaniu teplôt na Zemi, pripisovanému emisiám skleníkových plynov, hovoria experti. Opätovné zalesňovanie je jedným z cieľov klimatologického programu OSN.

Na klimatickom summite OSN v New Yorku v septembri 2014 prijali rozvíjajúce sa krajiny rad nových záväzkov. Cieľom je zdvojnásobiť zalesňovanie na 350 miliónov hektárov v roku 2030. V decembri sa klimatologickí vyjednávači stretnú v Paríži, aby vypracovali klimatický plán na obdobie po roku 2020.

Klimatológovia sa zhodujú, že zvyšovanie teploty Zeme treba obmedziť na dva stupne Celzia nad predindustriálnou úrovňou, aby sa zabránilo katastrofickým vzorcom počasia a stúpaniu hladín morí, ktoré ohrozujú veľké populácie.

Od roku 1880 do roku 2012 stúpli priemerné teploty zeme a povrchu oceánov už približne o 0,85 stupňa Celzia, uviedla Medzivládna komisia OSN pre klimatické zmeny.

Amazonský prales
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom