Aktualizované: Zeman zostáva českým prezidentom, v 2. kole volieb porazil Drahoša

Zeman, drahoš
Kandidáti na prezidenta Českej republiky: Miloš Zeman, vľavo a Jiří Drahoš, vpravo. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. januára, 21:05

PRAHA 27. januára (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman obhájil vo voľbách, ktoré sa konali v piatok a sobotu, svoju funkciu hlavy štátu.

Podľa konečných výsledkov druhého kola hlasovania získal 51,36 percent hlasov a svojho súpera bývalého predsedu Akadémie vied Českej republiky Jiřího Drahoša, ktorý mal u voličov 48,63-percentnú podporu, porazil o 152 184 hlasov.

Zeman uspel vo väčšine krajov

Sedemdesiattriročnému Zemanovi sa podarilo uspieť vo väčšine českých krajov, pričom najlepší výsledok dosiahol v Moravskosliezkom kraji, kde mal 62,3-percentnú podporu. Drahošovi sa zase najlepšie darilo v Prahe, kde mal podporu 68,7 percenta.

Šesťdesiatosemročný akademik si naklonil voličov vo väčších a krajských mestách, zatiaľ čo prezident obhájil víťazstvo v menších obciach. Zeman celkovo vyhral v 4 653 obciach, jeho konkurent v 1 552. V 49 obciach sa výsledky skončili remízou oboch kandidátov.

Česi v zahraničí volili viac Drahoša

V zahraničí sa oproti výsledkom z Českej republiky darilo lepšie Jiřímu Drahošovi. V celkovo 110 zahraničných okrskoch, kde odvolilo 17 507 voličov, mu dalo hlas 90,27 percenta z nich. Zeman získal hlas len 9,72 percenta voličov, uvádza spravodajský portál ČT24.

Zeman mal najvyššiu podporu českých voličov v Afrike. Drahoš zase v európskych krajinách vrátane Slovenska, kde mu svoj hlas dalo 748 občanov Českej republiky. V Senegale a Vatikáne, kde volilo 17 a 41 Čechov, sa Milošovi Zemanovi neušiel ani jeden hlas.

Volebná účasť v druhom kole hlasovania bola 66,6 percent. Stala sa tak treťou najvyššou v histórii Českej republiky a počtom ju prekonali len účasti na voľbách do Poslaneckej snemovne parlamentu v rokoch 1996 a 1998.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jiří DrahošMiloš Zeman