Zeman bude jedným z rozhodujúcich katalyzátorov posilňovania vzťahov SR a ČR, tvrdí Fico

Róbert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) je presvedčený, že český prezident Miloš Zeman bude jedným z rozhodujúcich katalyzátorov ďalšieho posilňovania výnimočne blízkych vzťahov medzi našimi krajinami.

Počas dnešnej Hodiny otázok to v pléne za neprítomného premiéra povedal podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že aj prvá oficiálna návšteva Zemana bude smerovať na Slovensko. Poslanec Michal Bagačka (Smer-SD) sa pýtal, ako premiér hodnotí voľby prezidenta v Česku a v čom je podľa neho podobnosť a rozdielnosť v porovnaní so Slovenskom.

Ako Pellegrini povedal v mene Fica, voľby vníma ako vnútropolitickú záležitosť a výsledok rešpektuje. Vyzdvihol vysokú voličskú účasť v druhom kole volieb, keď sa zúčastnilo až 66,6 percenta voličov.

Vieme seriózne spolupracovať

„Rok 2018 bude pripomínaním si historických medzníkov, ktoré spájajú oba naše národy. Verím, že spoločným úsilím sa nám podarí v plnom rozsahu zúžitkovať jedinečný potenciál vyhláseného roku slovensko-českej a česko-slovenskej vzájomnosti a celý rad osmičkových výročí významných dejinných udalostí,“ uviedol s tým, že verí, že rok využijeme na prezentáciu oboch štátov.

Podľa neho chceme celej Európe ukázať, že aj rozdelenie štátov môže byť predpokladom pre dobré vzájomné vzťahy a úspešný príbeh. Premiér vníma vzťah Českej republiky a Slovenskej republiky za veľmi výnimočný vo svete. „Vieme seriózne spolupracovať ako partneri v medzinárodných zoskupeniach, ktorých sme členmi,“ uviedol.

Zároveň pripomenul, že ústavným inštitútom priamej voľby hlavy štátu sa Česká republika inšpirovala na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš ZemanPeter PellegriniRobert Fico