Zeman nechce Ukrajinu v NATO, mala by sa 'finlandizovať'

PRAHA 25. novembra (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman súhlasí s názorom, že Ukrajina by nemala vstúpiť do NATO. Krajina by mala byť neutrálna a malo by dôjsť k jej takzvanej „finlandizácii“, teda k podriadenie zahraničnej politiky inému väčšiemu štátu so zachovaním vlastnej zvrchovanosti.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zeman to v kazašskej metropole Astane povedal českým novinárom. „Pokiaľ ide o Ukrajinu, zastávam nemenný názor, že by malo dôjsť k jej neutralite a k jej takzvanej finlandizácii,“ vyhlásil český prezident.

Ako už názov finlandizácia napovedá, tento postup sa pôvodne uplatnil v prípade Fínska po druhej svetovej vojne. Menšia škandinávska krajina si vtedy zachovala štátnu suverenitu, významný vplyv na jej politiku však získal Sovietsky zväz.

Obrazom: Tisíce Čechov protestovalo proti Zemanovi, ukázali mu červenú kartu

Krajina tak napríklad pod tlakom susednej veľmoci „dobrovoľne“ odmietla Marshallov plán, ktorého prostredníctvom Spojené štáty ponúkali pomoc s obnovou európskych krajín, ktoré postihla vojna. Oficiálne potom finlandizáciu potvrdila „zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci“ z roku 1948, ktorá Fínsko okrem iného zaviazala i k vojenskej pomoci Sovietskemu zväzu.

Prezidentský hovorca Jiří Ovčáček však pojem „finlandizácia“ vysvetľuje inak. „Finlandizácia nie je definovaná ako podriadenie zahraničnej politiky inému štátu, ale ako neutrálny status, teda pomyselný most,“ odkázal hovorca SMS správou. Ministerstvo zahraničia sa zatiaľ nevyjadrilo, poobede sa tomu bude venovať na tlačovej konferencii.

Informácie priniesol iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman