Zeman označil Európsku úniu za skvelý projekt, jej projektanti by však mali byť kvalifikovanejší

VÝROČIE: Oslavy podpisu Martinskej deklarácie
Prezident ČR Miloš Zeman počas príhovoru pri príležitosti celonárodných osláv podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine. Martin, 30. október 2018. Foto: SITA/Milo Fabian.

MARTIN 30. októbra (WebNoviny.sk) – Aj keď sa Česko a Slovensko v minulosti rozišli, stretli sa opäť v Európskej únii, ktorá je skvelým projektom.

Zeman si vyslúžil potlesk

„Len by som si želal, aby jej projektanti boli o niečo kvalifikovanejší a aby dosiahli úrovne otcov zakladateľov Európskej únie,“ uviedol v utorok prezident Českej republiky Miloš Zeman počas celoslovenských osláv stého výročia vzniku Československa.

„V čase novembrovej revolúcie znela celým Slovenskom pieseň Iva Hoffmana Sľúbili sme si lásku. A ja som sem prišiel, aby som vám v mene českého národa sľúbil priateľstvo,“ povedal Zeman za potlesku zhromaždených. Verí, že spolupatričnosť medzi národmi Čechov a Slovákov bude na dobrej úrovni aj v budúcnosti.

Martinská deklarácia

Martinskou deklaráciou sa predstavitelia národno-politického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie.

Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto prehlásenie v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe.

Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života spolu so zástupcom Slovákov Vavrom Šrobárom v Prahe 28. októbra 1918. V nedeľu sme si tak pripomenuli 100. výročie tejto historickej udalosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman