Zeman vyhovel žiadosti pápeža Františka a omilostil dve ženy

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman počas medzinárodnej konferencie Sociálna demokracia v 21. storočí - bez škrtov a bližšie k ľuďom, ktorú organizoval Inštitút ASA. Bratislava, 12. február 2016. Foto: SITA/Marko Erd

PRAHA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman udelil milosť žene, ktorá si odpykáva trest s malým dieťaťom. Odpustil jej zvyšok trestu za spreneveru. Ďalšiu ženu omilostil zo zdravotných dôvodov. Oznámil to v utorok hovorca Pražského hradu Jiří Ovčáček, ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.

Prezident sa rozhodol vyhovieť žiadosti pápeža Františka, aby ku koncu roka urobil akt milosrdenstva a láskavosti, vysvetlil Ovčáček. Podľa hovorcu prezident udelil milosť žene vykonávajúcej trest odňatia slobody aj s malým dieťaťom, o ktoré sa vzorne stará. Toto dieťa by však po dosiahnutí maximálneho veku, do ktorého ešte môžu byť deti s matkou vo väznici, muselo byť od nej oddelené.

Žena si už podstatnú časť trestu odpykala, dodal hovorca Pražského hradu. Druhá žena dostala milosť pre zlý zdravotný stav. Dlhodobo sa lieči na závažné psychické ochorenie a aj v minulosti jej výkon trestu opakovane prerušovali, informoval Ovčáček.

Táto druhá žena bola odsúdená za podvod, spreneveru a porušovanie povinnosti v konkurznom konaní. Polovicu trestu si už odpykala. Oba návrhy predložil minister spravodlivosti Robert Pelikán a prezident im vyhovel 20. novembra. Zeman v minulosti udelil tri milosti, pripomenul portál Novinky.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš ZemanPápež František