Zemanove slová o veľvyslanectve v Jeruzaleme pobúrili Arabov

Milos zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 9. októbra (WEBNOVINY) – Liga arabských štátov (LAŠ) so sídlom v Káhire v stredu odsúdila slová českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý nedávno vyjadril záujem presunúť tamojšie české veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema.

Podľa zverejneného vyhlásenia 22-členná organizácia takéto konanie považuje za porušovanie práv Palestínčanov a medzinárodných rezolúcií. Liga zároveň vyzvala na predvolanie českého veľvyslanca v Káhire, aby ho upozornila na „nebezpečnosť“ Zemanových slov.

Podľa plánu OSN z roku 1947 mal byť Jeruzalem po vzniku Izraela pod osobitnou medzinárodnou správou, arabsko-izraelská vojna počas nasledujúceho roka však mala za následok jeho rozdelenie na časti pod kontrolou židovského štátu a Jordánska.

Po vojne v roku 1967 už Izrael kontroloval celé mesto, ktorého územie neskôr vyhlásil za „nerozdeliteľné“, čo však medzinárodné spoločenstvo nikdy neuznalo. Zahraničné zastupiteľské úrady preto zostávajú v Tel Avive napriek tomu, že Jeruzalem je momentálne sídlom izraelskej vlády a parlamentu. Východnú časť Jeruzalema si pritom nárokujú Palestínčania, ktorí chcú z neho vytvoriť hlavné mesto svojho budúceho štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman
Firmy a inštitúcie Liga arabských štátov