Zemepán Vareha urobil na súde rozruch, vinu popiera

Vareha
Mikuláš Vareha Foto: SITA/Jozef Habočík
Lykozrut
Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 5. novembra (WEBNOVINY) – Východoslovenský podnikateľ Mikuláš V. dnes poprel, že je vinný z trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vyhlásil, že obchody neboli fiktívne a robil ich v súlade so slovenskými zákonmi. Prokuratúra vyčíslila škodu, ktorú podľa nej Mikuláš V. spôsobil, na bezmála 60 miliónov eur.

Obhajca Ľubomír Hrežďovič označil obžalobu za nezákonnú a neodôvodnenú. Uviedol, že v prípravnom konaní boli porušené práva obžalovaného, pretože na preštudovanie vyšetrovacieho spisu mali krátky čas. Mikuláš V. vyhlásil, že je nevinný a nespáchal skutky, ktoré mu kladie za vinu prokurátor.

Ten ho viní z pokračujúcich trestných činov skrátenia dane a poistného, ako aj neodvedenia dane z pridanej hodnoty. Tie podľa prokurátora spáchal formou fiktívnych obchodov so 414 miliónmi lykožrútov a 55 miliónmi euroočiek (štepných púčikov jabloní), ktoré medzi sebou robili spoločností Mikuláša V. na Slovensku, ale i v Maďarsku.

Podľa prokurátora bol Mikuláš V. konateľom a spoločníkom v takmer 80 firmách. Pri obchodoch s euroočkami a lykožrútmi konkrétne išlo o spoločnosti Shen Tian, BRSC, Global-Mix, Venikom, Baravin a iné.

Mikuláš V. zaujal rozsiahle stanovisko k 24 bodom obžaloby. Tvrdil, že všetky obchody boli reálne a nie fiktívne, ako tvrdí prokuratúra. Uviedol, že odpočet DPH požadoval od daňových úradov až po vykonaní príslušnej kontroly. Napríklad vrúble na štepenie jabloní zvané euroočká nakupoval od maďarskej firmy.

Tvrdil, že osobne aj niektoré zásielky nakladal a vykladal. Podobne sa uskutočnili aj obchody s lykožrútom, či už v živom, alebo mrazenom stave. Lykožrúty používal na obchodovanie, ale údajne aj na kŕmenie bažantov.

Pojednávanie pokračuje v utorok 6. novembra výsluchom svedka. Je ním maďarský občan Mihály Molnár, ktorý za spoluprácu s Mikulášom V. bol na Slovensku právoplatne odsúdený na päť rokov odňatia slobody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš V.Mikuláš Vareha