Zemetrasenie vyvolalo na ostrove Lombok zosuv pôdy, ktorý zasiahol turistov na vodopáde

Indonézia, zemetrasenie
Záchranná akcia v Indonézii. Reprofoto: www.youtube.com

JAKARTA 17. marca (WebNoviny.sk) – Indonézskym ostrovom Lombok otriaslo v nedeľu pomerne silné zemetrasenie a spôsobilo zosuv pôdy, ktorý zasiahol obľúbený vodopád. Najmenej dvaja ľudia zomreli a desiatky ďalších utrpeli zranenia, tvrdia tamojšie úrady. Zemetrasenie poškodilo stovky domov.

Zemetrasenie cítili na celom ostrove

Geologická služba Spojených štátov (USGS) informovala, že zemetrasenie malo magnitúdo 5,5 a vychádzalo z hĺbky 23 kilometrov. Cítiť ho bolo na celom ostrove.

Otrasy spôsobili zosuv pôdy na sopke Rinjani, ktorý zasiahol turistov na tamojšom vodopáde Tiu Kelep, uviedol hovorca indonézskeho Národného úradu pre zmierňovanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

O život prišli dvaja Malajzijčania. Jeden z nich bol pritom 14-ročný chlapec. Štyridsaťdeväť ľudí, z toho osem Malajzijčanov, utrpelo pri otrasoch zranenia, uviedol hovorca.

Evakuovali desiatky ľudí

Záchranárom sa podľa Nugroha podarilo od vodopádu evakuovať 22 Malajzijčanov a 14 Indonézanov. Z horskej oblasti tiež evakuovali 50 ďalších osôb, prevažne miestnych inšpektorov z vládnych inštitúcií, armády a polície.

Zemetrasenie poškodilo zhruba 500 domov. Tridsaťdva z nich zrovnalo so zemou. Indonézia leží v takzvanom Ohnivom kruhu – oblasti charakteristickej častou seizmickou a vulkanickou aktivitou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom