Zemiaky môžu v októbri zdražieť o 50 až 70 %

Zemiaky
Foto: agroporadenstvo.sk

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Ceny zemiakov môžu podľa odhadov Zemiakarského zväzu SR (ZZ) v októbri medziročne narásť o 50 až 70 %. Ako informoval hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec, zlá poveternostná situácia v druhom štvrťroku viedla k značnému poškodeniu pôdnej štruktúry, vyplaveniu živín a tým aj k zhoršeniu podmienok pre rast produkcie. Výsledkom sú menšie hľuzy a v dôsledku toho aj celkovo nižšia úroda zemiakov. S ohľadom na plynulé zásobovanie trhu sa plochy skorých odrôd zberajú rýchlejšie ako v minulých rokoch.

Celková plocha zemiakov v SR klesla k úrovni 11 tisíc hektárov, je preto pravdepodobné, že sa slovenské zemiaky minú podstatne skôr, uviedol predseda ZZ Viliam Bezák. „Vzhľadom na to, že podobná situácia v produkcii je takmer v celej EÚ a niektorých veľkých producentov mimo EÚ – napríklad Rusko alebo Bielorusko – trápia veľké suchá, v tejto sezóne možno reálne počítať s rastom cien zemiakov. Nebude žiadnym prekvapením, keď októbrové ceny budú o 50 až 70 percent vyššie ako vlani v rovnakom období,“ upozornil Bezák.

V súčasnosti sa na poliach pestuje vyše 130 odrôd zemiakov. S ročnou spotrebou asi 80 kilogramov na obyvateľa patrili v našich zemepisných šírkach k najdôležitejším základným potravinám. V ostatnom čase ich ročná spotreba klesla asi na 60 – 65 kilogramov na obyvateľa.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom