Zemiaky na východe majú niekoľkých nepriateľov

Zemiaky
Foto: Ilustračné foto SITA/Gabriel Lipták

PREŠOV 14. septembra (WEBNOVINY) – Zlú úrodu zemiakov očakávajú v tomto roku aj pestovatelia na Šariši a hornom Zemplíne. SITA to potvrdili na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v Spišskej Belej aj Košiciach, s ktorými zemiakari spolupracujú. Podľa ich skúseností pestovatelia zemiakov sa z tohto regiónu postupne vytrácajú, pokiaľ vysadia zemiaky, tak iba na malej ploche 20 až 30 hektárov. Mnohí tohto roku sadili neskôr a po záplavách časť úrody museli zaorať.

Dážď, chladné počasie a divé svine – nepriatelia zemiakov

Jeden z najväčších pestovateľov zemiakov v prešovskom regióne Ján Komár, ktorý má zemiaky na 210 hektároch pôdy, považuje za najväčších nepriateľov dážď, chladné počasie a divé svine. Od marca do polovičky septembra na Šariši padlo podľa jeho meraní 644 mm zrážok, pričom celoročný priemer býva v tomto regióne 650 mm zrážok. Dážď oddialil výsadbu, spomalil rast zemiakov a podpíše sa aj na nižšej úrode a zrejme aj kvalite zemiakov.

„Pre zlé počasie sme zemiaky stihli posadiť v agrotechnickom termíne iba na 60 hektároch, pri niektorých porastoch sme meškali šesť až osem týždňov. Časť sejby nám zobrala Torysa,“ posťažoval sa na povodne v Petrovanoch. Teraz mu úrodu ničia premnožené diviaky. Komár odhaduje v tomto roku oproti štandardu nižšie výnosy o 50 percent. Kým bežne zobral z hektára 30 ton zemiakov, v tomto roku počíta s 15, maximálne 20 tonami z hektára. Obáva sa aj o ich kvalitu, i keď zatiaľ vybral zemiaky z plochy 20 hektárov a vyzerajú zdravé. Časté dažde sa podľa neho môžu prejaviť pri dlhodobom uskladnení. Tento súkromne hospodáriaci roľník počíta s finančnými stratami. Napriek tomu, že vlani expedoval zemiaky za 13 centov a teraz ich predáva za 26, nedostane sa na vlaňajší zisk. Do strát musí započítať aj vyššie náklady na ošetrenie pôdy.

Zemiaky zvyknú vyberať ešte aj v novembri

Zber zemiakov má tento pestovateľ plne automatizovaný. K dispozícii má dva plne výkonné kombajny. Aby vybral zo zeme ostatných 190 hektárov zemiakov, bude potrebovať 40 až 45 dobrých dní, počas ktorých sa pôda nebude lepiť na dopravný pás. Podľa neho nie je ničím výnimočným, že zemiaky vyberajú celý september, október a niekedy aj v novembri.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom