Zemiaky sú o takmer tretinu lacnejšie ako vlani

Zemiaky
Foto: Ilustračné foto SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Nákupné ceny zemiakov klesli takmer na tretinu minuloročného stavu. Ako informoval predseda Zemiakarskeho zväzu SR Viliam Bezák, v súčasnosti poľnohospodári predávajú svojim obchodným partnerom zemiaky po 10 až 12 centov za kilogram. “To je na hranici výrobných nákladov. Či sa tento stav v plnom rozsahu premietne aj do cien pre konečného spotrebiteľa, to už je v rukách obchodu. Zatiaľ sa tak, žiaľ, nestalo,“ dodal Bezák.

Za nízkymi nákupnými cenami zemiakov je hlavne tohtoročná úroda, ktorá bola vyššia ako vlani. Zemiakarsky zväz odhaduje, že úroda dosiahne asi 230 až 240 tisíc ton, čo bude predstavovať medziročný nárast zhruba o 60-tisíc ton. “Z dlhodobého hľadiska to však nepredstavuje nič výnimočné a Slovensko sa tak vlastne podobne ako celá Európska únia v produkcii zemiakov v podstate iba vráti na úroveň roka 2009,“ spresnil Bezák. Pestovateľské plochy zemiakov v Slovenskej republike v tomto roku mierne poklesli z 11,2-tisíc na 10,6-tisíc hektárov.

Problémom tohto roka je podľa zemiakárov skutočnosť, že úrodu tvorí menší počet väčších hľúz. “Ich početnosť je v celej Európe nižšia, čo spôsobilo suché a teplé počasie v úvode pestovateľskej sezóny, ktorý je rozhodujúci pre tvorbu hľúz. Obchodné systémy neprejavujú ochotu akceptovať hľuzy nad 70 mm a slovenskí producenti už avizovali ťažkosti s odbytom takéhoto tovaru,“ konštatoval Bezák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom